Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Sabina, Wincenty i Chrestyna
Dziś jest: Wtorek, 27 października 2020

Białobrzegi

Dobre wieści z Niedabyla

sobota, 04 kwietnia 2020 14:06 / Autor: Jakub Szczechowski
Jakub Szczechowski

Znacząco zmniejszyła się liczba zakażonych w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu. Testy u 61 osób dały wynik negatywny. Zdrowy jest niemal cały personel.

Przypomnijmy, że w placówce stwierdzono wcześniej 51 zakażeń wśród pensjonariuszy i 9 wśród pracowników, natomiast 21 osób było wolnych od koronawirusa. Teraz proporcje pozytywnie się odwróciły. Zdrowych jest 49 pensjonariuszy i 12 pracowników. Zakażenie potwierdzono u 19 osób - 16 podopiecznych i 3 pracowników.  - Czekamy na potwierdzenie tych wyników badań. Aby zakwalifikować zarażone wcześniej osoby do grupy ozdrowieńców, muszą one dwukrotnie przejść badania, które dadzą wynik negatywny. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy cieszyć się z pokonania wirusa w naszej placówce - powiedział nam wicestarosta białobrzeski Bartłomiej Kowalczyk. Powtórne testy zwykle wykonywane są po ok. 10 dniach od pierwszego wymazu.

 Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu może liczyć na solidarność prywatnych osób i instytucji. Mieszkańcy powiatu stworzyli pomocą grupę na facebooku. Na wniosek starosty białobrzeskiego Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało maseczki ochronne, płyny dezynfekcyjne i termometry bezdotykowe. Pomocą służy także diecezja radomska. Jak powiedział nam ks. Szymon Pikus, ekonom diecezji radomskiej dziś do DPS-u dostarczone zostały m.in. maseczki, środki do dezynfekcji, przyłbice ochronne. Na prośbę starosty Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny Diecezji Radomskiej "Emaus" zwiększa częstotlwość obiadów dla Niedabyla z 3 do 4 dni w tygodniu. Dodajmy, że biskup Henryk Tomasik zdecydował o skierowaniu środków ochrony także do Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Starym Goździe. Zakażonych jest  tam 31 osób, w tym 8 pracowników. W sumie do obydwu placówek diecezja ofiarowała 150 maseczek, 20 litrów środków do dezynfekcji i kilka przyłbic ochronnych.

O sytuacji w Starym Goździe rozmawialiśmy z wójtem gminy Stara Błotnica Marcinem Kozdrachem. - Jest to placówka niepubliczna, ale my jako gmina, też mieszkańcy staramy się pomagać jak możemy. Chodzi o dostarczanie maseczek, rękawiczek. Na pewno najlepszym rozwiązaniem byłoby ewakuowanie tych chorych.