Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

Opoczno

Oglądaj bociany czarne online!

piątek, 10 kwietnia 2020 10:19 / Autor: Michał Kaczor
fot. RDLP Łódź
Michał Kaczor

To okazja do obserwowania rzadkiego w Polsce gatunku i szansa na kontakt z przyrodą z domu. Bociany czarne pojawiły się w gnieździe „Dąb 2” i można je oglądać online!

Para bocianów czarnych pojawiła się w gnieździe „Dąb 2” 7 kwietnia. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi przygotowała możliwość oglądania ptaków online.

- Nie wiemy jaka jest historia tych ptaków, bo nie mają obrączek, ale wygląda na to, że ptaki znają się dobrze, znają gniazdo i jego otoczenie. Zapewne jest to para, która gnieździła się w tutaj w roku 2019 – czytamy w komunikacje RDLP w Łodzi.

Póki co bociany zamieszkały jedno gniazdo, ale mamy zapewnienie, że pojawią się także w drugim.

- Z informacji jakie przekazuje prof. Piotr Zieliński, bociany zawitają także do drugiego gniazda, ale trochę później, bo prawdopodobnie coś je zatrzymało po drodze - mówi Mateusz Sarleja z Nadleśnictwa Opoczno.

Warto podkreślić, że dokładna lokalizacja gniazd nie jest ujawniana, żeby zapewnić bocianom spokój. Ptaki lubią zamieszkiwać lasy między Końskimi i Opocznem.

- To ptaki bardzo płochliwe i boją się ludzi. Ten gatunek podlega ochronie ścisłej. Ma wyznaczone strefy ochronne - 200-metrową całoroczną i 500-metrową w okresie lęgów. Lokalizacja jest objęta tajemnicą, żeby chronić je przed intruzami -tłumaczy Mateusz Sarleja..

Leśnicy śledzą losy bocianów, które jesienią wyleciały z gniazda. Patryk i Skoczek ostatnio byli widziani w Izraelu i Czadzie.

W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy wytypowali pod kątem założenia kamery dwa miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim. W każdej z lokalizacji na wysokości około 17 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się kiedy bocianów czarnych nie było jeszcze w kraju i za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Leśnicy z Opoczna i Łodzi zachęcają do oglądania bocianów szczególnie w dobie epidemii, bo to łagodzi obyczaje i uspokaja. Przekazują również najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych dla wszystkich słuchaczy Radia Plus Radom.