Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Józef Sebastian Pelczar, biskup
Dziś jest: Wtorek, 19 stycznia 2021

REGION

Urzędnicy naszych gmin na zdalnej. Jak załatwić paszport, rejestrację, pozwolenie na budowę?

wtorek, 03 listopada 2020 11:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Zgodnie z decyzją rządu, od dziś wszystkie urzędy przeszły na tryb pracy zdalnej, jednak nie całkowicie. Sprawdziliśmy jak załatwimy nasze codzienne sprawy w różnych instytucjach.

Praca zdalna nie jest czymś nowym dla samorządów. Wiele nauczył ich pierwszy lockdown i teraz mogą korzystać z wypracowanych wcześniej rozwiązań, tak jak Urząd Miasta i Gminy w Końskich. O jego funkcjonowaniu mówi burmistrz Krzysztof Obratański:

W pewnych przypadkach nie da się jednak całkowicie wyeliminować kontaktu z urzędnikiem, np. w urzędach stanu cywilnego. Mówi wicburmistrz Opoczna Tomasz Łuczkowski:

Wszystko odbywa się przy najwyższych środkach ostrożności:

Inne sprawy, których on-line nie da się załatwić to wyrobienie prawa jazdy lub rejestracja samochodu. Jak działa to w starostwie powiatowym w Kozienicach? Mówi wicestarosta Józef Grzegorz Małaśnicki:

Jak się dowiedzieliśmy, podobne rozwiązanie wprowadziło Biuro Paszportowe w Radomiu. Składanie wniosków i odbiór paszportów wciąż odbywa się osobiście, jednak po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

W większości przypadków, z perspektywy interesanta w działaniu urzędów niewiele się zmieniło, ponieważ obecne rozwiązania wprowadzono już na początku pandemii. Rozporządzenie premiera miało głównie na celu wyeliminowanie ognisk zachorowań wśród urzędników.