Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gemma Galgani, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 11 kwietnia 2021

Opoczno

Czy uda się latem zorganizować obchody święta miasta?

środa, 24 lutego 2021 10:30 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Podpisane zostały umowy na termomodernizację szkół i przedszkoli. W audycji Gmina Opoczno na Fali mówił o tym zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski. Poinformował także, że miejscowy urząd z wielką ostrożnością, ale przygotowuje się do organizacji tegorocznych Dni Opoczna i Festiwalu Płytek Ceramicznych.

Burmistrz Opoczna Dariusz Kosno podpisał już 10 umów na termomodernizację budynków użyteczności publicznej na terenie gminy. To głównie szkoły i przedszkola. W audycji Gmina Opoczno na Fali mówił o tym Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza. Podał również kwoty, za które firmy wyłonione w przetargach zrealizują te ważne dla mieszkańców i samorządu inwestycje. Tomasz Łuczkowski poinformował także, że liczy również na szybkie podpisanie umowy na termomodernizację największego budynku objętego projektem. Chodzi o Szkołę Podstawową nr 1. Zgodnie z planem gruntowna termomodernizacja 11 budynków użyteczności publicznej ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. Na realizację prac samorząd pozyskał unijne pieniądze z RPO.

Tomasz Łuczkowski poinformował również o grantach pozyskanych przez opoczyńskie koła gospodyń wiejskich z Lokalnej Grupy Działania „Dolina Pilicy”. Wsparcie swoich inicjatyw otrzymają gospodynie z Janowa Karwickiego, Libiszowa, Kruszewca Kolonii i Adamowa. W poprzednim rozdaniu pieniądze z „Doliny Pilicy” pozyskała OSP z Wygnanowa. – Jednostka realizuje już projekt „Opoczyński szlak rzemiosła” – wyjaśniał zastępca burmistrza. W ramach projektu w samym Wygnanowie zostanie wybudowana wiata. Oprócz tego powstaną specjalne tablice oznaczające poszczególne twórczynie ludowe oraz strona internetowa. – To taki szlak, który będzie można pokonać samochodem, rowerem lub pieszo. Udawać się od twórczyni do twórczyni, by poznawać lokalne wyroby i smaki – mówił Tomasz Łuczkowski.

W audycji Gmina Opoczno na Fali mówiliśmy także o podpisanych umowach na budowę ulic Puchały oraz Leśnej - Torowej. Tomasz Łuczkowski poinformował również o trwających i planowanych inwestycjach na Osiedlu Milenijnym. Prywatny inwestor buduje tu centrum handlowe. Przy okazji tego zadania firma zadeklarowała także wybudowanie ulicy Piłsudskiego, z kolei Gmina Opoczno podejmie się przebudowy ulicy św. Jana. Zastępca burmistrza poinformował także o przygotowaniach do realizacji innych inwestycji planowanych na terenie gminy. Chodzi o sporządzenie dokumentacji technicznej m.in. drogi do cmentarza w Sołku, przedłużenia ulicy Partyzantów w Opocznie aż do ulicy Przemysłowej, remontu budynku przy placu Kościuszki 20.

Tomasz Łuczkowski mówił także o funkcjonowaniu gminnych placówek kultury oraz basenu w czasie pandemii. Poinformował również, że urząd przygotowuje się do organizacji plenerowych imprez. – Z wielką ostrożnością, ale przygotowujemy się do takich imprez, jeśli ich przeprowadzenie będzie możliwe – mówił. Gmina ma podpisane umowy z wykonawcami, którzy mieli wystąpić na plenerowych imprezach na terenie gminy Opoczno już w ubiegłym roku. Wtedy jednak nie doszło do organizacji wydarzeń. – Przesunęliśmy realizację tych umów na ten rok i mamy nadzieję, że sytuacja covidowa pozwoli, by z wszelkimi środkami ostrożności takie imprezy zorganizować – wyjaśniał Tomasz Łuczkowski. Miasto planuje na placu za domem kultury, gdzie miałyby odbywać się plenerowe imprezy, wydzielić specjalne sektory. Wszystko po to, by skutecznie kontrolować liczbę osób na danym terenie. Wstępnie samorząd planuje 27 czerwca zorganizować Ekologiczne Dni Opoczna, a 21 sierpnia Festiwal Płytki Ceramicznej. Gmina chciałaby także w tym roku przeprowadzić dożynki. Organizacja imprez plenerowych uzależniona jest jednak od sytuacji epidemicznej i obostrzeń wydawanych przez rząd, zaznaczał Tomasz Łuczkowski.

Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Łuczkowskim, zastępcą burmistrza Opoczna: