Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

Mazowsze

Trwa „Pogodne Lato”

poniedziałek, 16 sierpnia 2021 11:39 / Autor: Magdalena Król
fot. MCPS
Magdalena Król

Po raz kolejny młodzież oraz dzieci z województwa mazowieckiego wzięli udział w akcji "Pogodne Lato". W stanicy harcerskiej w Gorzewie trwa właśnie ostatni z turnusów. Przebywa tam ponad 300 dzieci z różnych części województwa mazowieckiego.

To już dziewiętnasta edycja „Pogodnego Lata” organizowana przez Chorągiew Mazowiecką ZHP.

- „Pogodne Lato” realizowane będzie teraz w cyklu 3-letnim. Na każdy rok Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej i Samorząd Województwa Mazowieckiego przygotowały 2 mln zł, a ze środków tych będzie mogło skorzystać ok. 1500 dzieci w ciągu jednego roku - mówi p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski.

Kolejne lata to nie tylko usprawnianie metod pracy z dziećmi, ale też wychowywanie nowych pokoleń harcerskich.

– Dwa tygodnie obozu to czas, w którym można pokazać dzieciakom, że harcerstwo to nie tylko dobry pomysł na spędzanie czasu w okresie wakacji, ale też sposób na życie. Mamy takich instruktorów, którzy są w kadrze „Pogodnego Lata”, a zaczynali jako dzieciaki trafiające na stanicę harcerską w Gorzewie – mówi harcmistrz Cezary Supeł, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Zarówno podczas wakacyjnego wypoczynku, jak i w całorocznej pracy środowisk harcerskich dzieci i młodzież z różnych rodzin spędzają czas na zabawie, łączącej naukę właściwych postaw.

– Program, który jest realizowany na stanicy w Gorzewie obejmuje zajęcia sportowe, rekreacyjne i profilaktyczne. Staramy się, żeby dzieci które przyjeżdżają do nas z różnych środowisk, zarówno z rodzin funkcjonujących prawidłowo, jak i tych, w których jest trudna sytuacja, spędzały czas razem, ramię w ramię – opowiada członek komendy Chorągwi Mazowieckiej ZHP z hufca Lipsko, Krzysztof Furmanek.

Młodzi ludzie uczą się radzenia sobie z trudnymi życiowo sytuacjami, w tym kształtowania własnej tożsamości w sytuacjach stanowiących ryzyko uzależnień wywołanych presją otoczenia, rodziny, szkoły czy rówieśników.

– Nabory na obozy są prowadzone przez powiatowe centra pomocy rodzinie czy ośrodki pomocy społecznej przy pomocy gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Pobyt dzieci ze szkół podstawowych dofinansowywany jest ze środków województwa mazowieckiego – wyjaśnia Aleksander Kornatowski.

Dotychczas w „Pogodnym Lecie” wzięło udział ok. 27,5 tys. dzieci. Co roku akcja dofinansowana była z budżetu województwa mazowieckiego w ramach konkursu prowadzonego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. W najbliższych latach nadal będzie realizowana z takim wsparciem. Tegoroczna umowa na 6 mln zł dotacji obejmuje lata 2021-2023.