Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Mazowsze

Liderzy z obszarów wiejskich i pasjonaci tradycji nagrodzeni

wtorek, 19 października 2021 19:04 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: UMWM
Elżbieta Warchoł

Wśród laureatów są przedstawiciele regionu radomskiego! Dbają o rozwój swoich małych ojczyzn, łączą lokalne społeczności nie pozwalając zapomnieć o tradycyjnych smakach i dziedzictwie kulturowym. Podczas uroczystej Mazowieckiej Gali Aktywizacji Obszarów Wiejskich 2021, nagrodzeni zostali lokalni społecznicy i przedsiębiorcy, m.in. z regionu radomskiego. Docenione zostały także najlepsze inicjatywy poprawiające jakość życia mieszkańców. Nagrody i wyróżnienia wręczyli marszałek Adam Struzik, członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska oraz radny Leszek Przybytniak.

Jak mówi marszałek Adam Struzik, rozwój wsi zależy nie tylko od przyznawanych funduszy i budżetów, ale także od aktywności i pomysłowości mieszkańców. – Każda z osób, które mogliśmy dziś nagrodzić, przyczynia się do rozwoju swojej małej ojczyzny, integrowania mieszkańców i dbania o dziedzictwo kulturowe. Gala, podczas której wręczyliśmy nagrody regionalnym producentom, kołom gospodyń wiejskich i sołectwom, pokazuje, że tereny wiejskie na Mazowszu tętnią życiem i rozwijają się w wielu dziedzinach – dodaje marszałek.

Najlepsze inicjatywy w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw to program realizowany przez samorząd województwa od 2018 roku. Dzięki niemu sołectwa otrzymują wsparcie na nowe inwestycje lokalne, które polepszają jakość życia mieszkańców, np. remonty świetlic wiejskich, miejsca spotkań, siłownie plenerowe itp. Zgłoszeń dokonują gminy. W tegorocznej edycji wsparcie otrzymało aż 1276 sołectw. Pomoc finansowa z budżetu województwa wyniosła ponad 12,5 mln zł.

– Projekty realizowane w ramach MIAS są niezwykle różnorodna, ale łączy je jedno – wszystkie poprawiają jakość życia lokalnej społeczności. Postanowiliśmy docenić te najbardziej oryginalne i innowacyjne, w których powstanie zaangażowali się okoliczni mieszkańcy. Ogromne znaczenie ma dla nas także czy inwestycja przyniosła spodziewane efekty – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W tym roku zgłoszenia mogły być nadsyłane w kategoriach „Bezpieczne i przyjazne Sołectwo”, „MIAS rekreacyjnie”, „Odnowione Mazowsze”, „MIAS folklorystycznie”, „Doposażone Sołectwo” oraz „MIAS Innowacyjnie”. Dodatkowo spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Komisja Konkursowa przyznała Nagrodę Specjalną – tytuł Sołectwa Gospodarnego, za projekt zrealizowany z dużym aktywnym udziałem mieszkańców. Łączna pula nagród w tym roku wyniosła aż 60.000 zł.

 

Wyjątkowe koła gospodyń i liderki wiejskie

Zaangażowane, gospodarne i przedsiębiorcze – takie właśnie są członkinie kół gospodyń wiejskich na Mazowszu. Pokazuje to kolejny konkurs KSOW „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”. Podczas Mazowieckiej Gali Aktywizacji Obszarów Wiejskich wręczono nagrody także zwyciężczyniom tego konkursu.

Jak zauważa przewodniczący sejmikowej komisji rolnictwa i terenów wiejskich Leszek Przybytniak, działalność kół gospodyń aktywizuje nawet niewielkie lokalne społeczności. – Bez ich zaangażowania wiele inicjatyw w mniejszych miejscowościach nie byłoby możliwe. Gospodynie i liderki wiejskie, które dziś nagradzamy, to osoby kreatywne i zaradne. Nie tylko dbają o zachowanie regionalnych tradycji, ale także integrują lokalną społeczność i mobilizują innych do działania – dodaje.

W konkursie zwyciężyło KGW Kałuszyńskie Smaki z Kałuszyna (gm. Wieliszew), drugie miejsce przypadło Stowarzyszeniu Korniczanki ze Starej Kornicy (gm. Kornica), a trzecie KGW Rzeczniówek (gm. Rzeczniów) oraz KGW Optymiści z klasą z Ruszkowa (gm. Nasielsk). Kolejnych 8 kół otrzymało wyróżnienia. Zwycięskie koło otrzymało nagrodę w wysokości 7 tys. zł, a drugie i trzecie odpowiednio 5 tys. oraz 3 tys. zł. Wyróżnionych nagrodzono kwotą 1,5 tys. zł.

 

Na tym jednak nie koniec nagród dla kół gospodyń wiejskich. Samorząd Mazowsza wyróżnił także liderki wiejskie – kobiety, które swoją działalnością i zaangażowaniem dają prawdziwy przykład, jak można mobilizować lokalne społeczności i realizować ciekawe inicjatywy także w mniejszych miejscowościach.

Nagrodzone zostały:

  • I miejsce – Renata Klaus (Goszczyn, pow. grójecki)  – 7.000 w tym 500 zł nagrody indywidualnej,
  • II miejsce – Judyta Olszewska (Żeby-Wierzchlas, pow. ostrołęcki) – 6.000 zł w tym 500 zł nagrody indywidualnej,
  • III miejsce – Justyna Nowacka (Cieksyn, pow. nowodworski) – 5.000 zł w tym 500 zł nagrody indywidualnej.

Przyznano także wyróżnienia (nagroda 1500 zł), które otrzymały: Anna Elsner (Wola Cygowska, pow. wołomiński), Zuzanna Baranowska-Lemmen (Klusek, pow. gostyniński), Elżbieta Semeniuk (Świniarów, pow. łosicki), Grażyna Połczyńska (Skrzynno, pow. przysuski), Anna Kosakowska (Łaziska, pow. miński), Teresa Więsik-Wilczek (Władzin, pow. otwocki), Danuta Woźniak (Zdziechów, pow. szydłowiecki) oraz Renata Ozóg (Łęg Kościelny, pow. płocki).

 

Producenci żywności docenieni

Mazowiecka wieś to także wyjątkowe, tradycyjne potrawy. Ich promocji i wyróżnieniu służy m.in. Konkurs o Laur Marszałka, który w tym roku był zorganizowany już po raz czternasty. Jego celem jest popularyzacja niezwykłych, a często zapomnianych smaków z różnych zakątków regionu. Do tegorocznej edycji zgłoszono 106 produktów wytwarzanych przez mazowieckich producentów, zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorców.

Nagrody zostały przyznane w ośmiu kategoriach, a oceny zgłoszeń dokonała komisja złożona z przedstawicieli Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zwycięzcy i wyróżnieni oprócz dyplomów otrzymali nagrody rzeczowe.

 

Ponadto specjalne wyróżnienie Perła 2021 trafiło do Gospodarstwa Pasiecznego „Księżycowa Pasieka” Renaty Rudolf z Wólki Dworskiej (gm. Góra Kalwaria, pow. piaseczyński), laureata krajowego etapu konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” za miód pitny „trójniak urzecki”.

Podczas gali przyjęto także do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze nowego członka, którym jest Piekarnia Hanna Milewska z Sońska (pow. ciechanowski). Rodzinne przedsiębiorstwo podtrzymujące tradycje rzemiosła piekarskiego i wypieku na naturalnym zakwasie jest laureatem wielu konkursów – Lauru Marszałka, Perła 2019 czy nagrody Festiwalu Smaku w Grucznie.

Medal Pro Masovia dla kapelmistrza Orkiestry OSP Wyszków

Podczas gali marszałek Adam Struzik wręczył także medal Pro Masovia Franciszkowi Józefowi Bieganowskiemu, od 1985 roku pełniącego funkcję kapelmistrza orkiestry OSP Wyszków. Wyróżniony to utalentowany muzyk i wojskowy, dyrygent, aranżer, kompozytor i wychowawca młodzieży. Był także kapelmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, z którą podczas oficjalnych uroczystości wielokrotnie witał królów, prezydentów, ambasadorów i inne wielkie osobistości świata polityki i kultury. Od lat animator i dobry duch wyszkowskiej kultury. W 2020 roku świętował 80 urodziny oraz jubileusz 35-lecia pracy z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Wyszków.

Medal „Pro Masovia” jest okolicznościowym wyróżnieniem nadawanym za wybitne zasługi osobom oraz instytucjom, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań na rzecz województwa mazowieckiego przyczyniły się do rozwoju Mazowsza.

(Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie).