Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Mazowsze

Ruszyła kolejna edycja szkoleń dla kierowców

niedziela, 07 listopada 2021 15:01 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Nawet 2400 osób może skorzystać z kolejnej edycji szkoleń dla kierowców. Zajęcia prowadzone będą na Torze Modlin. Zgłoszenia przyjmuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu.

To kolejna edycja szkoleń dla kierowców w wieku 18-24 lat i powyżej 55. roku życia. Projekt będzie realizowany co najmniej przez najbliższe trzy lata i może w nim wziąć udział nawet 2400 osób. Do tej pory swoje umiejętności jazdy poprawiło ponad 900 kierowców.

- Jesteśmy dumni z tego programu, bo za 3 mln zł przeszkolimy 2400 kierowców. Jeśli chodzi o młodych kierowców, to chcemy pokazać, w jaki sposób alkohol, leki i środki psychoaktywne wpływają na reakcję na drogach, ale też, że niezwykle ważne jest doskonalenie swojej techniki jazdy. Kierowcy powyżej 55 lat dopiero wtedy uświadamiają sobie o opóźnieniu niektórych reakcji - mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Cały projekt jest warty 3 mln zł, z czego 1,8 mln zł pochodzi z budżetu województwa, a 1,2 mln z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej z tzw. "korkowego".

Nabór prowadzą Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

- Dane pokazują, jak potrzebna jest realizacja takich programów profilaktycznych. Wskazują one, że w 2020 roku doszło do 23,5 tysiąca wypadków, w których zginęło prawie 2,5 tysiąca osób, a 26 tysięcy zostało rannych. Dane pokazują, że kierowcy, którzy spowodowali te wypadki, a byli pod wpływem alkoholu, to grupa ponad 2,5 tysiąca osób. Wszyscy powinniśmy sobie uświadomić, jakie to zagrożenie - mówi Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Według najnowszych danych Policji w 2020 r. liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach zmalała o 14 proc., a liczba rannych spadła o 25 proc. W 2020 r. w województwie mazowieckim doszło do 2 960 wypadków drogowych, w wyniku których zmarło 420 osób (w całej Polsce – 23 400 wypadków z 2 491 ofiarami śmiertelnymi).

Nadal najmłodsi kierowcy mają najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2020 r. byli oni w całym kraju sprawcami 3 774 wypadków, w których zginęło aż 431 osób. Początkujący kierowcy często nie mają jeszcze doświadczenia, brakuje im wypracowanych umiejętności w kierowaniu pojazdem, a jednocześnie mają skłonność do brawury. Natomiast grupa kierowców w wieku 55 lat i więcej – mimo że doświadczona – to osoby z tendencją do przeceniania swoich możliwości. Niedoszacowanie ograniczeń własnego organizmu wiąże się ze spadkiem ogólnej kondycji, słabszą koncentracją, często opóźnioną reakcją wynikającą z przyjmowania leków.

- Podczas szkoleń kierowcy dowiadują się o szkodliwym wpływie substancji psychoaktywnych na prowadzenie samochodu, a w części praktycznej zaznajamiamy uczestników z ryzykownymi sytuacjami w ruchu drogowym oraz o sposobach ich omijania - mówi Rafał Zięba, prezes Toru Modlin.

Każde szkolenie obejmuje trzy godziny zajęć teoretycznych z psychologiem i trzy godziny praktyki.

Część praktyczna prowadzona jest z wykorzystaniem samochodów Renault Captur E-Tech Hybryda Plug-in, które na co dzień służą kursantom Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. W trakcie tych zajęć kierowcy sprawdzają się m.in. w hamowaniu awaryjnym na nawierzchni o różnej przyczepności, w sytuacjach, w których trzeba ominąć nagle pojawiającą się przeszkodę, ale też w jeździe, która uświadamia wpływ rozmowy telefonicznej lub z pasażerem na koncentrację.