Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

REGION

Soczewki kontaktowe – też myślisz o ich zakupie?

poniedziałek, 03 kwietnia 2023 09:49 / Autor: Reklama
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Osoby z wadami wzroku stanowią większość naszego społeczeństwa. Aby móc komfortowo funkcjonować w codziennych sytuacjach korzystają z pomocy optycznych, co w praktyce zwykle oznacza zakup okularów korekcyjnych. Jednak jest też druga opcja, czyli soczewki kontaktowe. To rynek o ciągłym wzroście i coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Jest to jak najbardziej uzasadnione, bo soczewki kontaktowe są bardzo uniwersalne i funkcjonalne, a korzystać z nich mogą niemal wszyscy. Jeśli masz wadę wzroku i zastanawiasz się, czy zdecydować się na zakup szkieł kontaktowych, to nasz artykuł może Cię do tego przekonać.

Specjalista – od niego trzeba zacząć

Dodajmy jednak na wstępie, że kluczową rolę w podejmowaniu decyzji o zakupie szkieł kontaktowych powinien odgrywać nie artykuł w Internecie, ale specjalista. Takim jest okulista, zajmujący się przede wszystkim chorobami oczu, oraz optometrysta, którego specjalizacją jest dobór pomocy optycznych. Wizyta jest o tyle konieczna, że chociaż większość osób może nosić szkła kontaktowe, to jednak dla części są one niewskazane, np. z uwagi na alergie czy choroby oczu. Specjalista jest w stanie powiedzieć, czy noszenie soczewek jest możliwe albo wskazać ograniczenia, jak czas noszenia czy materiał, z którego wykonano szkła kontaktowe. To również w gabinecie optometrysty możemy zadać szereg nurtujących nas pytań, dotyczących używania i pielęgnacji szkieł kontaktowych. To również on pokaże, jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki, co dla wielu osób może być za pierwszym razem kłopotliwe. Przestrzegamy także przed samodzielnym dobieraniem szkieł kontaktowych, bez wizyty u specjalisty, osoby ze zdiagnozowaną wadą wzroku, a noszące okulary. Fakt posiadania recepty na okulary nie oznacza, że właśnie takich parametrów powinniśmy szukać u soczewek kontaktowych.

Soczewki na dzień, miesiąc...

Soczewki kontaktowe dzielimy m.in. pod kątem tego, jak długo mogą być noszone. Najkrótszy czas używalności mają soczewki jednodniowe – zgodnie z nazwą nosi się je jeden dzień, od rana do wieczora, a następnie wyrzuca. Najdłuższy z kolei mają soczewki miesięczne. Te bowiem mogą być używane przez 30 dni. I tu mamy dwie możliwości, których wybór również powinien być skonsultowany ze specjalistą. Soczewki miesięczne dzienne zakłada się rano, zdejmuje zaś wieczorem. Soczewki dzień i noc mogą być noszone przez kilka dni z rzędu bez zdejmowania nawet na czas snu. Może to być bardzo cenna funkcjonalność dla osób, które o każdej porze dnia i nocy muszą mieć zapewnione idealne widzenie, pracują lub wstają w nocy, przez kilkanaście godzin są na nogach, nie mają możliwości poddawania szkieł czynnościom pielęgnacyjnym. Zazwyczaj jednak sugerowany model to soczewki miesięczne dzienne, które spełniają potrzeby większości użytkowników.

… do pracy, na imprezę...

Warto pamiętać, że soczewki to nie sama moc korekcyjna – mają one również inne możliwości i parametry. Są to np. technologie zwiększające nawilżenie soczewki, co docenią osoby pracujące przed monitorami i w pomieszczeniach klimatyzowanych, które z założenia przyspieszają wysychanie oczu. Można się zdecydować także na specjalne soczewki kosmetyczne, sprawiające, że zmienią wygląd oka. Dotyczy to jego koloru – soczewki niebieskie, szare czy zielone nie zmienią diametralnie naszego wyglądu. Jednak białe, czarne albo wzorzyste dają zaskakujące (a nierzadko wręcz szokujące) wrażenie, stąd właśnie na imprezach sprawdzają się idealnie.

… i wiele innych okazji

Zaletą soczewek kontaktowych jest swoboda ich używania w prawie każdych warunkach, połączona z doskonałym efektem korekcyjnym, jaki dają. Jako przykłady przywołuje się np. noszenie w różnych warunkach atmosferycznych. Okulary w czasie deszczu czy śniegu mogą być wręcz bezużyteczne, a soczewki kontaktowe działają cały czas. Obojętne są im również zmiany temperatury, za którymi idzie skraplanie się pary na szkłach okularów, częste od jesieni do wiosny. Soczewki kontaktowe cenią sobie także osoby żywiołowe, lubiące ruch, sport, aktywność fizyczną. Nie ma bowiem obawy, że spadną z głowy, jak okulary, w czasie ćwiczeń czy treningów. W niektórych dyscyplinach używanie okularów, nawet korekcyjnych sportowych, nie jest zresztą możliwe. Nie można też zapomnieć, że soczewki kontaktowe z dużą swobodą możemy komponować z przeróżnymi modelami okularów przeciwsłonecznych – sportowych, causalowych, noszonych do pracy – co nie tylko w lecie będzie nieocenione.

(artykuł sponsorowany)

A. Kosztowniak pod info