Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Radomskie

Powiatowe obchody Święta Niepodległości

wtorek, 07 listopada 2023 11:38 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Pionkach odbędą się w tym roku powiatowe obchody Święta Niepodległości. Na wydarzenia z tej okazji zapraszają Waldemar Trelka, starosta radomski i Powiatowy Instytut Kultury.

W 2023 roku wspominamy walczących o wolność Polski w powstaniu styczniowym. Dlatego też Powiatowy Instytut wydał na początku roku książkę prof. Sebastiana Piątkowskiego "Powstanie Styczniowe lat 1863 - 1864 na terenie obecnego Powiatu Radomskiego. Opowieść o strukturach konspiracyjnych, przebiegu walk zbrojnych i kontekstach społecznych". Publikacja trafiła także do bibliotek gminnych i bibliotek szkolnych placówek Powiatu, jest w sprzedaży w PIK i w radomskich księgarniach. Pozycja jest do pobrania na stronie PIK w zakładce: https://www.pik.radom.pl/powstanie-styczniowe-1863-2023/

PIK, we współpracy z Zespołem Szkół w Pionkach, ogłosił też konkurs fotograficzny „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego w Powiecie Radomskim”. Na konkurs wpłynęło 72 prace 41 autorów. Jury, pod przewodnictwem prof. Mariusza Dańskiego, kuratora „Galerii na Piętrze” PIK, wyłoniło zwycięzców (I, II, III miejsce i wyróżnienie), powstała też plenerowa wystawa pokonkursowa. Najpierw zobaczymy ją w Pionkach, a potem w innych lokalizacjach Powiatu, gdzie działają „Galerie na Płocie”.

Koncert zespołu Lustro w Zespole Szkół w Pionkach

We wtorek, 7 listopada o godz. 12 w Pionkach, w Zespole Szkół przy Al. Lipowych 23 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy w „Galerii na Płocie", potem w szkolnej hali sportowej będzie wręczenie nagród w konkursie.

- Rok 2023, czyli czas, gdy obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, to doskonała okazja, by oddać hołd bohaterom walk o wolną Polskę. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego w Powiecie Radomskim”. To także dzięki Wam, pamięć o bohaterach tego zrywu nie zaginie - mówi Waldemar Trelka, starosta radomski, który sprawował honorowy patronat nad konkursem.

Potem rozpocznie się koncert pod hasłem „Pójdziemy w bój" w wykonaniu radomskiej grupy Lustro. Zabrzmią utwory patriotyczne w nietypowych, rockowych aranżacjach. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się 7 listopada w Zespole Szkół w Pionkach jest wolny.

Patriotyczne akcenty w Suchej

Z kolei w sobotę, 11 listopada o godz. 12 w kościele pw. św. Idziego w Suchej w gminie Pionki zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę. Po niej odbędzie się koncert „Biało - czerwona klasyka” w wykonaniu ROKduo, czyli dwóch utalentowanych skrzypków: Lucjan Szaliński - Bałwas i Marcin David Król. Są to muzycy związani są z Radomską Orkiestrą Kameralną, dużo koncertują też indywidualnie, czy w innych składach, w Polsce i za granicą. Jako ROKduo występowali np. wiosną w Los Angeles, a w listopadzie ubiegłego roku w Kazachstanie i Kirgistanie. Marcin David Król i Lucjan Szaliński - Bałwas w ciągu ostatniego roku gościli też, na zaproszenie Powiatowego Instytutu Kultury na kilku koncertach w naszym regionie. Podczas koncertu „Biało - czerwona klasyka” zabrzmią m.in. utwory: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego czy Michała Ogińskiego. Współorganizatorem koncertu jest parafia w Suchej.

Tego dnia, jeszcze przed Mszą św., starosta radomski złoży kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych na starym cmentarzu w Jedlni w gminie Pionki oraz grobie bohatera obu powstań 1830 i 1863 r. ks. Józefa Gackiego. Ten wybitny duchowny, historyk ziemi radomskiej, od 1837r. związany z parafią w Jedlni, przez całe życie był gorącym patriotą. Walczył w Powstaniu Listopadowym, wspomagał żołnierzy Powstania Styczniowego - za to dwukrotnie był aresztowany, przetrzymywany w więzieniach w Radomiu i Dęblinie, a następie pozbawiony przez władze carskie wyższy godności kościelnych i przynależnych im beneficjów. „Obywatele! Wróg niedaleko stolicy. Życiobójcze grzmoty w pobliżu słyszeć się dają. Może od nich padają nąjezdnicy, a może nasi obrońcy. Los boju niepewny. Lecz chociażby walka przeniosła się na wały miasta samego, choćby po ulicach wypadło się ścierać z nieprzyiacielami, jeszcze wtenczas w pośród was obywatele, wołać nie przestanę: Pan da moc ludowi swojemu” - czytamy w jednym z ocalałych kazań ks. Gackiego z Powstania Listopadowego.