Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

Kozienice

W Kozienicach powstała wirtualna strzelnica

środa, 15 listopada 2023 20:28 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W PSP nr 4 w Kozienicach zainstalowano wirtualną strzelnicę, w której uczniowie kozienickich szkół, służby mundurowe oraz pozostali mieszkańcy gminy będą mogli trenować strzelanie jak z prawdziwej broni bojowej.

Strzelnica wirtualna w pierwszej kolejności ma nauczyć obycia z bronią. - To jest forma bezpiecznego treningu, który może przeprowadzić każdy, nawet osoby bez specjalnych uprawnień – powiedział Robert Karpowicz z firmy Milisystem SA, który odpowiadał za zamontowanie strzelnicy i przeszkolenie osoby do jej obsługi:

W wirtualnej strzelnicy mamy do czynienia z bronią pneumatyczną, która jest wierną repliką broni bojowej, jednak zamiast prawdziwej amunicji strzały oddaje się wiązką lasera. Czujemy więc odrzut jak w przypadku prawdziwej broni palnej, ale w tarcze nie trafia pocisk, a laser i na tej podstawie komputer ocenia naszą celność.

Docelowo w wirtualnej strzelnicy w Kozienicach postrzelamy chociażby z repliki popularnego Grota, czyli karabinku polskiej produkcji. Do wyboru będziemy mieć również różne scenerie i dystanse. Te nowe możliwości docenia Andrzej Maj z klubu strzeleckiego Hamer, którego członkowie na co dzień trenują w tradycyjnej strzelnicy pneumatycznej zlokalizowanej również w PSP 4:

Oprócz uczniów ze strzelnicy będą mogli skorzystać inni zainteresowani mieszkańcy gminy Kozienice. Przychodząc sprawdzić swoją celność z pewnością spotkamy Andrzeja Maja, który będzie opiekunem strzelnicy wirtualnej.

Obiekt kosztował 187,6 tysiąca złotych z czego 133,7 tys stanowiła dotacja z Ministerstwa Obrony Narodowej. - Mam nadzieję, że nie tylko uczniowie, ale również dorośli mieszkańcy naszej gminy będą mogli rozwijać tutaj swoje sportowe pasje - powiedział burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Możliwe, że już niedługo podobną strzelnicą dysponować będą mieszkańcy Ryczywołu. Trwa tam budowa hali sportowej, której projekt również zakłada wyposażenie obiektu w strzelnicę wirtualną.