Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

Kozienice

Kozienice nagrodzone za Centrum Usług Społecznych

piątek, 17 listopada 2023 15:33 / Autor: Kamil Zapora
fot. Gmina Kozienice
Kamil Zapora

Gminie Kozienice przyznano nagrodę specjalną Ministra Rodziny i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej w roku 2023. Nagrodzona została działalność kozienickiego Centrum Usług Społecznych.

Nagrodę z rąk minister Marleny Maląg odebrał burmistrz Piotr Kozłowski. W uroczystości burmistrzowi towarzyszyła zastępca ds. społecznych Dorota Stępień.

Ministerialna nagroda specjalna, przyznana tuż przed Dniem Pracownika Socjalnego, jest wyjątkowym podziękowaniem dla całego Zespołu CUS-u, którego pracę koordynuje moja zastępczyni ds. społecznych – komentuje wyróżnienie burmistrz Piotr Kozłowski – W dzisiejszych, trudnych czasach, w obliczu nowych wyzwań, pracownicy CUS-u kształtują nowy wizerunek pomocy społecznej w naszej gminie. Ich zaangażowanie sprawia, że wielu osobom, całym rodzinom, możemy realnie i w wymiarze długofalowym pomagać. Serdecznie całemu zespołowi dziękuję.

Gmina Kozienice jako jedna z pierwszych w Polsce przystąpiła do pilotażowego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Na utworzenie jednostki samorząd otrzymał ponad 3 mln złotych z ministerialnej kasy. Na otwarciu siedziby CUS-u przy ulicy Radomskiej w Kozienicach obecna była sama minister Marlena Maląg. Teraz, po dwóch latach, minister doceniła to w jaki sposób idea Centrum Usług Społecznych realizowana jest Kozienicach. Przypomnijmy, że CUS w gminie jest następca Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, jednak dziś usługi społeczne stanowią kategorię szerszą niż usługi pomocy społecznej, które ogranicza kryterium dochodowe. W ofercie CUS-u są usługi  w zakresie opiekuńczo – wychowawczym realizowane przez świetlice środowiskowe, usługi Dziennego Domu Senior +, usługi opiekuńcze, wytchnieniowe oraz asystenckie dla osób niepełnosprawnych. Wachlarz usług jest sukcesywnie rozszerzany - wprowadzane są nowe instrumenty, np. pomoc w unormowaniu sytuacji prawnej, wsparcie psychologiczne, doradztwo w sprawach rodzinnych.

W ramach prowadzonej działalności jednostka testuje nowe rozwiązania w dziedzinie usług społecznych i działań wspierających. Program podzielony jest na cztery główne pakiety pomocowe: „Pakiet aktywizacji zawodowej”, „Pakiet usług zdrowotnych”, „Centrum wsparcia Opiekuna Faktycznego” oraz „Akademia rodziny”. Ze szczegółami pakietów można się zapoznać na stronie www jednostki lub osobiście w jej siedzibie.