Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Barbara, dziewica i męczennica
Dziś jest: Poniedziałek, 04 grudnia 2023

REGION

Ćwierć wieku powiatu radomskiego

niedziela, 19 listopada 2023 09:06 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Powiat radomski świętuje jubileusz 25-lecia istnienia - dwudniowe obchody zakończyła uroczysta gala w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Medalami i wyróżnieniami uhonorowani zostali byli i obecni pracownicy, firmy i instytucje oraz wszyscy, którzy wnieśli swój wkład w rozwój i promocję powiatu.

Uroczystości związane z 25-leciem powiatu radomskiego rozpoczęły się już w piątek, 17 listopada. Tego dnia odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu, podczas której przekazano sztandar. Został on poświęcony przez biskupa  radomskiego Marka Solarczyka podczas Mszy świętej w radomskiej katedrze. Otwarto też wystawę plenerową ze zdjęciami najważniejszych inwestycji.

Sobotnia gala w Zespole Szkół Muzycznych była okazją do podsumowania 25 lat istnienia powiatu radomskiego. Na widowni zasiedli parlamentarzyści ziemi radomskiej, wicewojewoda Artur Standowicz, burmistrzowie i wójtowie, przewodniczący rad gmin, radni, przedstawiciele duchowieństwa, firm i instytucji.

- Te 25 lat to wielki dorobek powiatu i dzisiaj chcemy zauważyć przede wszystkim ludzi, którym chcemy podziękować, że angażowali się, pracowali 25 lat temu, 15, 10 i teraz - mówi starosta radomski Waldemar Trelka. - Nasz powiat to 150 tysięcy mieszkańców, dwa szpitale, 540 km dróg, wiele szkół i mnóstwo zadań, z których myślę, że wywiązujemy się dobrze. Sądzę, że powiaty mają sens, co kiedyś było kwestionowane. Ostatnie pięć lat to absolutny progres, jeśli chodzi o inwestycje - tłumaczy:

Waldemar Trelka liczy, że w najbliższych latach dojdzie do zbliżenia miasta Radomia z powiatem, co przyczyni się do rozwoju obu stron: - Chciałbym, aby w przyszłości miasto Radom i powiat tworzyły jedną aglomerację. My, jako mieszkańcy Radomia i powiatu tworzymy wspólnotę i symbiozę. To jest wielka szansa, bo wtedy ta aglomeracja będzie miała 350 tys. mieszkańców i znaczyłaby więcej - dodaje starosta.

O wielkich zmianach, jakie zaszły na przestrzeni tych 25 lat mówił także przewodniczący rady powiatu Krzysztof Murawski. - W naszym powiecie współpraca jest bardzo dobra. Nie ma kłótni, awantur i polityki. Jak bywacie państwo na sesjach, to jesteście świadkami, że staramy się i robimy wszystko, żeby nasz powiat się rozwijał. Współpracujemy ze wszystkimi gminami - nie tylko tymi, w których rządzi Prawo i Sprawiedliwość, bo wszyscy są jednakowo równi - tłumaczy przewodniczący:

Jubileusz 25-lecia powiatu radomskiego to okazja do podsumowań, ale także planów na przyszłość. Waldemar Trelka przypomniał, że w budżecie na przyszły rok jest 260 mln zł. - Co trzecia złotówka będzie zainwestowana. Kontynuujemy wielkie inwestycje drogowe. W tej chwili trwa budowa mostu w gminie Przytyk. Jestem przekonany, że takich inwestycji za kilkadziesiąt milionów złotych będziemy robić wiele w kolejnych latach. Mamy też zabezpieczone środki na salę gimnastyczną w Iłży, ale są też ambitniejsze plany związane z odnawialnymi źródłami energii. W Chwałowicach został zawiązany klaster energii i brakuje nam kilkadziesiąt milionów złotych oraz zgody energetyki, żeby móc się włączyć sieć. Mamy też dwa szpitale, które wymagają nieustannych inwestycji - wylicza:

Duże plany na przyszłość ma także wójt gm. Jedlińsk Kamil Dziewierz. - Cieszę się przede wszystkim z dróg powiatowych. Zawsze dokładamy 30 proc., co jest naszą dżentelmeńską umową. Przed nami kolejne zadania i remonty. W 2024 r. chcemy rozpocząć remont drogi powiatowej w miejscowości Lisów, ale przed nami też Jedlanka i Stare Zawady. Mam nadzieję, że uda nam się to zrealizować, ale do tego wszystkiego potrzebne są dofinansowania i robimy tzw. "składanki" - mówi wójt.

Święto było okazją do uhonorowania osób i instytucji, które od lat współpracują z samorządem powiatowym:

Medale 25-lecia otrzymali starostowie poprzednich kadencji: Zdzisław Kieszkowski, a także jego następcy: Tadeusz Osiński, Starosta Radomski III kadencji oraz Mirosław Ślifirczyk, Starosta Radomski IV i V kadencji.

Warto podkreślić, że Jubileuszowy Medal otrzymał m.in. wieloletni dziennikarz Radia Plus Radom - Radosław Mizera, który od pierwszych lat istnienia powiatu regularnie informował o ważnych sprawach samorządowych.

Galę uświetnił występ Big Bandu Mundana.

 

Historia Starostwa Radomskiego sięga XVI wieku, czyli czasów Kazimierza Wielkiego bądź Ludwika Węgierskiego. Przez około dwa wieki obejmowało dwa powiaty: radomski i stężycki. Do starostwa należały: Radom, Zwoleń, Kozienice, Stężyca oraz kilkadziesiąt wsi i kilkanaście folwarków. W średniowieczu powiat radomski był niemal trzykrotnie większy niż obecnie. Prawa miejskie posiadały wówczas: Iłża, Jedlińsk, Skaryszew, Przytyk, Wierzbica i Wolanów.

„Pępek Europy”, czyli geograficzny środek starego kontynentu leży być może w powiecie radomskim. To miejsce to studnia, znajdująca się na rynku w Przytyku. Oprócz tego mianem geograficznego środka Europy chwalą się mieszkańcy Podlasia, Litwini, a także Niemcy, Słowacy i Czesi. Wszystko zależy jak się mierzy :)

Iłża dwukrotnie była stolicą powiatu – po raz pierwszy w 1867 roku, kiedy został powołany Powiat Iłżecki w Guberni Radomskiej. Powiat ten funkcjonował aż do 1915 roku, gdy jego stolica została przeniesiona do Wierzbnika (dziś Starachowice). Do 1973 roku istniał za to powiat iłżecki ze stolicą w Starachowicach. Powiat iłżecki w województwie kieleckim terytorialnie rozciągał się od Solca nad Wisłą aż po Skarżysko Kościelne.

Jedlińsk słynął niegdyś z dwóch przysmaków. W okresie międzywojennym były to serwowane m.in. w Warszawie „raki jedlińskie”, łowione w Radomce i przyrządzane według lokalnego przepisu. Drugim specjałem były "obwarzanki jedlińskie", o których wiemy tylko tyle, że… były, bo jak smakowały i wyglądały dziś już nikt nie pamięta.

Budynek Urzędu Miejskiego w Pionkach został zbudowany w 1929 roku dla pracowników oraz gości Państwowej Wytwórni Prochu. Był to "Hotel dla kawalerów - Lampart". Były tam 34 pokoje jednoosobowe oraz 4 pokoje dwuosobowe z przedsionkami, i umywalką w każdym z nich. Była też kuchnia, stołówka i świetlica.

A. Kosztowniak pod info