Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Barbara, dziewica i męczennica
Dziś jest: Poniedziałek, 04 grudnia 2023

Końskie

Patriotyczna uroczystość w Rogowie

poniedziałek, 20 listopada 2023 15:40 / Autor: Marcin Prejs
fot. Beata Kij, Starostwo Powiatowe w Końskich
Marcin Prejs

W podkoneckim Rogowie odsłonięte zostały tablice poświęcone żołnierzom Janowi i Stanisławowi Ciasiom.

Upamiętnieni żołnierze urodzili się w Rogowie. Obaj w czasie II wojny światowej działali w podziemiu. Kapitan Stanisław Ciaś ps. „Fiszer”, „Osman” podczas okupacji brał czynny udział w konspiracji ZWZ/AK na terenie okręgu Radomsko-Kieleckiego. Na początku jego działania obejmowały teren Obwodu ZWZ Kielce, później został komendantem Podobwodu I Skarżysko. W czasie jego komendantury zorganizowano około 40 akcji zbrojnych i sabotaży na kolei oraz w fabrykach „Hasag” w Skarżysku. Został aresztowany przez Niemców 7 marca 1944 r. i uwięziony w Radomiu, gdzie zaginął bez wieści.

Por. Jan Ciaś ps. „Kula” był cichociemnym. Uczestniczył w walkach we wrześniu 1939. Następnie przebywał w obozie internowania na Węgrzech, skąd w kwietniu 1940 przedostał się do Francji (Brygada gen. Maczka), a w czerwcu do Wielkiej Brytanii. Jeszcze w 1942 r. zgłosił się na szkolenie cichociemnych. Następnego roku został przerzucony do Włoch, gdzie oczekiwał na skok. Po zrzucie obsługiwał radiostację delegata rządu w miejscowości Światełek pod Kielcami. W październiku 1944 został schwytany przez Niemców, ale zdołał uciec. W kwietniu 1945 ponownie trafił na Wyspy. Otrzymał Krzyż Walecznych oraz dwa brytyjskie odznaczenia: Defence Medal i War Medal. W 1946 r. zrezygnował ze służby w wojsku i wrócił do kraju. Pracował w branży ceramicznej. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł w Pruszkowie w 2004 r.

W uroczystości udział wzięli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w tym wiceprezes Zarządu Głównego ŚZŻAK Rafał Obarzanek oraz przedstawiciele miejscowej ludności i samorządowcy ze starostą Grzegorzem Piecem i burmistrzem Krzysztofem Obratańskim na czele.

Poświęcenia pomnika dokonał dziekan konecki ks. Jacek Wieczorek w towarzystwie proboszcza parafii św. Wojciecha w Rogowie ks. Kazimierza Granowicza. Po złożeniu wiązanek kwiatów przy tablicach prelekcje na temat upamiętnionych partyzantów przeprowadzili: inicjator wydarzenia Marek Kozerawski oraz Marian Wikiera, historyk i regionalista. Następnie panie z koła gospodyń wiejskich Rogowianki zaprosiły wszystkich na pyszny poczęstunek.

Organizatorem wydarzenia było sołectwo Rogów z sołtysem Markiem Kozerawskim na czele, a także Wspólnota Gruntowo - Leśna Mieszkańców Wsi Rogów.

A. Kosztowniak pod info