Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

Kozienice

Przegapiłeś operę „Leśniczy z Kozienickiej Puszczy”? Zobacz ją na DVD

środa, 22 listopada 2023 10:43 / Autor: Kamil Zapora
fot. Nadleśnictwo Kozienice
Kamil Zapora

Już w czwartek premiera DVD z zapisem opery „Leśniczy z Kozienickiej Puszczy”, którą mogliśmy obejrzeć na scenie amfiteatru nad jeziorem w 2022 roku. Promocja albumu połączona będzie z retransmisją opery w Centrum Kulturalno-Artystycznym 23 listopada o godzinie 18:00.

Opera „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy" skomponowana została przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Karola Kurpińskiego, zaś pierwsze wystawienie sztuki odbyło się w 1821 r., a więc ponad dwieście lat temu. Dzieło to było już wystawiane w czasach współczesnych na różnych scenach polskich, w czerwcu 2022 r. doczekało się odpowiedniego zaprezentowania w sercu Puszczy Kozienickiej – królewskim mieście Kozienicach.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, a partnerami: ENEA Wytwarzanie i KOZIENICKI DOM KULTURY im. Bogusława Klimczuka.

Kilka słów o operze: „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy" to jednoaktowa komedioopera skomponowana przez Karola Kurpińskiego w 1821 roku do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. Akcja komedioopery rozgrywa się w domu leśniczego Poręby. Jego bratanica Ludwika kocha porucznika ułanów Walczyńskiego, lecz wuj chce ją wydać za leśniczego. Pojawia się wiadomość o grasujących w okolicy rozbójnikach, a przygodni podróżni – Zacniewski ze służącym Kurdeszem - zostają wzięci właśnie za nich. Zosia, służąca Ludwiki wymyśla intrygę, polegającą na fikcyjnym porwaniu Ludwiki przez przyjezdnych. Wyratowana przez Walczyńskiego mogłaby mu być oddana za żonę w nagrodę. Fortel się nie udaje, ale całość kończy się happy endem – Walczyński otrzymuje nominację na nadleśniczego.

Premiera opery miała miejsce na Scenie Narodowej w Warszawie 28 października 1821 roku pod batutą kompozytora, a dzieło wykonano wówczas zaledwie dwukrotnie.

W Kozienicach opera Karola Kurpińskiego wykonana została w transkrypcji dyrygenta - Agnieszki Nagórki (opracowanie na mały zespół instrumentalny) i reżyserii Romy Ambroziewicz-Owsińskiej.