Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci męczennicy Prot i Hiacynt
Dziś jest: Środa, 11 września 2024

Mazowsze

Finał konkursu plastycznego Odkrywamy talenty

piątek, 24 listopada 2023 13:16 / Autor: Elżbieta Warchoł
Finał konkursu plastycznego Odkrywamy talenty
foto: MCPS
Elżbieta Warchoł

Dwunastu nagrodzonych, siedemnastu wyróżnionych – to efekt konkursu plastycznego skierowanego do artystów amatorów z niepełnosprawnościami. Prace oceniano w czterech kategoriach: witraże, prace plastyczne, rzeźby i hafty. Tegorocznym tematem przewodnim konkursu było hasło „Sport na Mazowszu”.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej po raz trzeci zorganizowało konkurs z myślą o artystach amatorach z niepełnosprawnościami. Spośród 59 nadesłanych prac, nagrodzono 12, a siedemnastu przyznano wyróżnienie.

– Kolejna edycja konkursu pozwala wyłonić kolejne talenty. Choć są osoby, które doceniamy ponownie, co pokazuje, że za tymi nagrodzonymi pracami stoją ludzie o niezwykłej wrażliwości, ale też umiejętnościach i warsztacie twórczym. Gratulacje należą się wszystkim, którzy podjęli wyzwanie wypowiedzenia się przez sztukę
– powiedziała, otwierając galę, Elżbieta Lanc – członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Nagrodzeni

– Sport jest mi bliski, bo pozwolił ukształtować charakter, zbudować poczucie własnej wartości, ale też miał ogromne znaczenie w usamodzielnianiu się. Wyobrażam sobie, że dla niektórych takim motywatorem jest malowanie, rzeźbienie czy tworzenie artystycznych tkanin. To pozwala nie tylko zatopić się w pasji, ale brać udział w licznych wydarzeniach, być docenianym, być wśród ludzi. Tym razem połączyliśmy różne pasje. Efekt cieszy oczy dziś i będzie do zobaczenia jeszcze w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przez najbliższe tygodnie. To świetny wstęp do nadchodzących igrzysk olimpijskich i paralimpijskich
– podsumował konkurs i wystawę Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami

Prace oceniane były w podziale na cztery kategorie. W pierwszej z nich – „Malarstwie i Witrażu” – zgłaszane prace mogły być wykonane np. pastelami, gwaszem, olejem na dowolnym podłożu (np. płótno, papier, tkanina, szkło, płyta). Nagrody w tej kategorii zdobyli: I miejsce – Andrzej Nowak, „Wioślarze na Wiśle” (WTZ Fundacja Panaceum w Machcinie); II miejsce – Monika Parapura, „Sport nas łączy” (WTZ Skórzec Caritas Diecezji Siedleckiej); III miejsce – Natalia Kowal, „Sportowa Warszawa” (Klub Integracji Społecznej przy OPS Dzielnicy Praga-Południe). Przyznano również trzy wyróżnienia: Katarzyna Chojnacka, „Szaleństwo piłek” (WTZ Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim), Marcin Nojszewski, „Aktywność rodzi pozytywność” (WTZ Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim) oraz Milena Karasińska, „Pokonać siebie” (WTZ Fundacji Panaceum w Koszelewie).

Druga z kategorii to „Rysunek i Grafika”. Rysunek mógł być wykonany np. ołówkiem, węglem, piórkiem lub mazakiem, natomiast dla grafiki przewidziane zostały techniki powtarzalne np. drzeworyt i linoryt. Nagrody w tej kategorii zdobyli: I miejsce – Ida Ciećwierz, „Wzdłuż Wisły”; II miejsce – Wojciech Michalak „Mazowiecki Kolarz” (Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Ograniczeniem Samodzielności Życiowej AGIS Warszawa); III miejsce – Aneta Oryl, „Sport bez barier” (WTZ Żuromin). Komisja przyznała sześć wyróżnień: Dominik Tomaszewski, „Szermierka dla każdego” (WTZ w Czubinie Stowarzyszenie „Liczą się ludzie”), Magdalena Jankowska, „Sport na Mazowszu” (WTZ przy M.U.S.I Novum Sp. z o.o. ŻYRARDÓW), Bartosz Gorczyński, „Mistrzowie” (WTZ Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim), Artur Polkowski , „Między drzewami” (WTZ Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim), Edyta Rawa, „Hej Legia, Gol” (WTZ Skórzec Caritas Diecezji Siedleckiej) i Marta Jastrzębska, „To, co lubię” (WTZ przy Bródnowskim Stowarzyszeniu Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Pomost”).

„Rzeźba Kameralna i Płaskorzeźba” dopuszczała tworzenie w drewnie, ceramice, kamieniu i technikach mieszanych. W tej kategorii wygrały następujące prace: I miejsce – Radosław Brzezicki, „Sportowy narodowy” (WTZ Józefów Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Po-Godne Życie”); II miejsce – Michał Jacoszek, „Paraszermierz” (Klub Integracji Społecznej przy OPS Dzielnicy Praga-Południe); III miejsce – Filip Zieliński, „Piłka” (WTZ Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim). Poza tym przyznano również pięć wyróżnień: Patrycja Trętowska, „W koło” (WTZ Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim), Katarzyna Wróblewska, „Tenis na Mazowszu” (Świetlica Środowiskowo-Integracyjna „Dom Jana Pawła II” Piastów), Magdalena Małecka, „Żeglarstwo na Mazowszu” (Świetlica Środowiskowo-Integracyjna „Dom Jana Pawła II” Piastów), Katarzyna Wodzyńska, „Kajakarstwo na Mazowszu” (Świetlica Środowiskowo-Integracyjna „Dom Jana Pawła II” Piastów) oraz Jacek Filipiak, „Jeździectwo na Mazowszu” (Świetlica Środowiskowo-Integracyjna „Dom Jana Pawła II” Piastów).

Natomiast w ostatniej kategorii „Tkanina i Aplikacja”, w której mogły być hafty wykonane różnorodną techniką, gobeliny, makaty, nagrody otrzymali: I miejsce – Agnieszka Cabaj, „Niepokonani” (WTZ Skórzec Caritas Diecezji Siedleckiej); II miejsce – Tomasz Karłowski, „Lubię pływać” (WTZ Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim); III miejsce – Renata Koc, „Narciarz biegowy” (WTZ przy Bródnowskim Stowarzyszeniu Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Pomost”). Dodatkowo wyróżniono trzy prace: Kariny Nosarzewskiej „Szlakiem rowerowym po Mazowieckiej Dyni” (WTZ w Nowym Dworze Mazowieckim), Karoliny Salamończyk „W biegu” (WTZ Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim) oraz Marleny Ostrowskiej, „Mazowiecki Football” (WTZ Fundacji Panaceum w Koszelewie).

– Osoby z niepełnosprawnościami często pokazują to, czego my nie dostrzegamy. Swoją sztuką, ale też udziałem w sporcie pokazują bariery w naszych głowach. Ten konkurs jest bardzo ważnym wydarzeniem, bo pozwala ujawniać talenty i niezwykłą wrażliwość
– podsumowała Anna Brzezińska, radna województwa mazowieckiego

Gala

Wręczanie nagród uświetnił pokaz szermierki na wózkach prowadzony przez Radosława Stańczuka – paraolimpijczyka, wielokrotnego zdobywcę medali na Igrzyskach Olimpijskich, na mistrzostwach Europy, Świata i Polski. Goście mogli również skorzystać z boccia – sportowej gry, która jest dyscypliną paraolimpijską wywodzącą się od włoskiej gry w bule, a podczas tego typu wydarzeń staje się świetną grą integracyjną.

– To nie jedyna nasza działalność, którą kierujemy do środowiska osób z niepełnosprawnościami. To jest szeroki wachlarz działań: od prowadzenia zakładów aktywności zawodowej, które ułatwiają zatrudnienie tych osób i są wsparciem na rynku pracy, dofinansowania robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji społecznej i zawodowej, które znoszą bariery architektoniczne, do różnych działań miękkich, konkursów, a także np. programu, który uruchomiliśmy w tym roku, a który zakotowiczony w kulturze. Program daje możliwość osobom z niepełnosprawnościami łatwiejszego korzystania z oferty mazowieckich instytucji kultury. Zarówno osobie z niepełnosprawnością, jak i jej opiekunowi przysługuje bilet za 1 zł
– powiedział zastępca dyrektora MCPS – Mariusz Budziszewski.

Nagrodzone prace można oglądać w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie do połowy grudnia. Później zostaną przekazane na licytacje charytatywne do mazowieckich sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. (info: MCPS).