Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

Kozienice

Idea honorowego krwiodawstwa ma już 65 lat

sobota, 25 listopada 2023 19:36 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

65 lat temu zawiązał się Ruch Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. To dodatkowa okazja do świętowania podczas corocznego balu HDK zorganizowanego wczoraj w Kozienicach.

Polski Czerwony Krzyż rozpoczął zorganizowaną działalność na rzecz krwiolecznictwa już w 1935 roku, natomiast to rok 1958 traktowany jest jako oficjalny początek honorowego krwiodawstwa w Polsce. W tym właśnie roku pozyskano 2,5% krwi od honorowych krwiodawców, a w 1992 było to już 99%! Ludzie wielkiego serca jakim są honorowi krwiodawcy zostali zaproszeni na coroczny bal organizowany przez kozienicki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.

Coroczne bale to okazja do wręczenia odznaczeń i listów gratulacyjnych. Jedno z najważniejszych odznaczeń dla Honorowego Dawcy Krwi Zasłużonego dla Zdrowia Narodu trafiło do Grzegorza Laskowskiego:

Z kolei Wojciech Ziemka otrzymał odznakę zasłużonego honorowego dawcy krwi I stopnia:

Medale 65-lecia HDK PCK trafiły m.in. do: Bogumiły Iskry – prezes oddziału rejonowego PCK w Kozienicach, burmistrza Kozienic, w jego imieniu medal odebrał Rafał Sucherman – przewodniczący rady miejskiej, a także prezesa Enei Wytwarzanie, w imieniu którego medal odebrał rzecznik spółki Piotr Kutkowski. Medale wręczyła Honorata Krzywoń – dyrektorka mazowieckiego oddziału okręgowego PCK w Warszawie:

Honorowi krwiodawcy z Kozienic zrzeszeni są w różnych klubach HDK PCK. Jednym z nich jest klub działający przy Elektrowni Kozienice Enei Wytwarzanie. Jego prezesem jest Krzysztof Baran:

Partnerem piątkowego wydarzenia była Enea Wytwarzanie.

Ruch Honorowego Krwiodawstwa jest integralną częścią struktury PCK i obecnie zrzesza blisko 200 tysięcy członków i wolontariuszy, którzy poza systematycznym planowym oddawaniem krwi, promują oraz upowszechniają ideę ruchu. Nie inaczej jest w Kozienicach. Lokalny oddział organizuje wiele akcji takich jak: pogadanki, konkursy plastyczne, konkurs „Oddaj krew w wakacje, będziesz bezpiecznie odpoczywać” oraz turniej „Młoda krew ratuje życie”.