Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Opoczno

Busy gazowe wkrótce wyjadą na ulice Opoczna

wtorek, 04 czerwca 2024 15:39 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Marcin Prejs | Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Flota Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Opocznie zmieniła się nie do poznania. Do zakupionych niedawno autobusów elektrycznych dołączyły ostatnio także pojazdy gazowe.

Do niedawna MPK w Opocznie woziło pasażerów wysłużonymi autobusami, które lata swojej świetności dawno miały już za sobą. Samochody były awaryjne, a z ich rur wydechowych wydobywały się kłęby dymu. Gmina Opoczno i jej spółka zainwestowały jednak w nowy tabor. Jak mówi prezes MPK Robert Grzesiński, dzisiaj wygląda on zupełnie inaczej. – W tej chwili mamy 12 autobusów elektrycznych oraz pięć gazowych – wyjaśnia. Oznacza to, że większość taboru MPK została wymieniona na nowoczesne i ekologiczne pojazdy.

Autobusy elektryczne już jeżdżą po ulicach Opoczna. Jak zapewnia prezes, wkrótce dołączą do nich także busy gazowe.

Jak mówi prezes, autobusy gazowe prawdopodobnie wyjadą na ulice Opoczna w przyszłym tygodniu. Wcześniej przetestowali je już kierowcy MPK.

Zakup pięciu autobusów zasilanych gazem oraz budowa stacji CNG kosztowały 4,8 mln zł, z czego 3,6 mln to wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wcześniej MPK kupiło 12 autobusów elektrycznych. To wydatek około 40 mln zł. Ten zakup był możliwy dzięki pieniądzom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W planach MPK ma jeszcze budowę farmy fotowoltaicznej. Jej działanie pozwoliłoby obniżyć koszty związane z funkcjonowanie autobusów elektrycznych.