Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Opoczno

Opoczyńska Tramblanka świętowała 65-lecie

piątek, 07 czerwca 2024 23:44 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Marcin Prejs | Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Jubileuszowy koncert odbył się w Miejskim Domu Kultury w Opocznie.

Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej Tramblanka obchodził 65-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w Miejskim Domu Kultury w Opocznie przeprowadzony został jubileuszowy koncert zespołu. Jak mówi kierująca Tramblanką Marta Lewandowska, obecnie zespół tworzy 150 osób. – W czasie jubileuszu zaprezentowały się cztery grupy: dziecięca, młodzieżowa, kadra i grupa seniorów i oldbojów, czyli byłych członków naszego zespołu – wyjaśnia. Jak dodaje, w czasie koncertu królował przede wszystkim folklor Polski środkowej, oczywiście na czele z opoczyńskim. Nie zabrakło jednak także akcentów z Żywiecczyzny. Marta Lewandowska z Tramblanką związana jest od 30 lat. Jak przyznaje, jubileuszowy koncert był dla niej ogromnym wydarzeniem. – Dla takich chwil warto tutaj pracować z ludźmi. To jest naprawdę wspaniałe przeżycie. Najbardziej podniosła chwila w całej karierze – dodaje Marta Lewandowska, która kontynuuje w Tramblance pracę swego ojca i dziadka.

Tramblanka powstawała w 1958 roku przy Zakładach Płytek Ceramicznych. Obecnie działa przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie. – To jest ponad pół wieku nie tylko historii zespołu, ale i naszego miasta – mówi Zdzisław Miękus, dyrektor MDK.

Mirosław Cieluch z Tramblanką związany jest od 1973 roku. Jak mówi, nie wyobraża sobie życia bez folkloru. – To jest nasza tradycja. Mama, tata, babcia mnie tego nauczyli i ja to mam w sercu – podkreśla.

Mirosław Cieluch mówił, że swoją wiedzą lubi się dzielić z osobami młodymi, które trafiają do zespołu. Podczas jubileuszowego koncertu prezentowały się one także na scenie MDK.

Koncert był okazją do podsumowań, ale również życzeń i gratulacji. Te składał członkom Tramblanki m.in. burmistrz Opoczna Michał Konecki. – Jesteśmy z was dumni – mówił.