Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 232.

Mazowsze

Niebieska skrzyneczka. Nowy projekt dotyczący zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

wtorek, 18 czerwca 2024 09:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: UMWM
Elżbieta Warchoł

Rosnąca liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży oraz długi czas oczekiwania na wizytę u psychiatry to poważny problem w całej Polsce, także na Mazowszu. Dlatego istotne jest, by młodzi mieszkańcy województwa mazowieckiego mogli otrzymać wsparcie. Temu ma służyć projekt realizowany przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego i władze regionu – Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego.

Jedną z inicjatyw realizowanych przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego jest projekt „Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego”. Celem akcji jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni w szkołach, w których uczniowie będą mogli anonimowo opisać swoje problemy, poinformować o trudnych sytuacjach, których doświadczają oni lub ich rówieśnicy, a także poprosić o pomoc.
Inicjatywa ma umożliwić szybkie reagowanie na potrzeby uczniów i udzielenie im wsparcia psychologicznego. O tym, jak ważna i potrzebna jest ta akcja, mówi Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który wspiera młodzieżowych radnych w realizacji projektu. – Gratuluję pomysłodawcom projektu „Niebieska skrzyneczka” tej wspaniałej inicjatywy. Wierzę, że przyczyni się ona do udzielania realnego wsparcia dzieciom i młodzieży potrzebującym pomocy. Jest to niezwykle ważne, gdyż zaburzenia psychiczne stały się bardzo poważnym problemem społecznym i coraz częściej dotykają młodych ludzi.

Celem inicjatywy jest też promowanie empatii, wzajemnego wsparcia i solidarności wśród uczniów i społeczności szkolnej. Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, zwraca uwagę na edukacyjny aspekt projektu. – Ważne jest zwiększanie świadomości na temat zdrowia psychicznego wśród uczniów i kadry pedagogicznej, a także edukacja w zakresie radzenia sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach życiowych. Cieszę się, że to właśnie nasz młodzieżowy sejmik wyszedł z taką inicjatywą, co pokazuje, że młodzi ludzie są wrażliwi na problemy rówieśników i chcą im realnie pomóc.

Cele projektu. Jak zaznacza Marcelina Maciąg, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i pomysłodawczyni projektu, inicjatywa jest odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące zdrowia psychicznego młodych osób. – Obserwując rosnącą liczbę prób samobójczych i problemy dzieci i młodzieży, czujemy się zobowiązani do działania. Wierzymy, że empatia, współpraca i wsparcie są kluczowe, dlatego apelujemy do społeczności szkolnych o zaangażowanie się w projekt. To nasza wspólna odpowiedzialność, by każde dziecko czuło się bezpieczne i zrozumiane. Nie możemy być obojętni.

Realizacja projektu na wpłynąć na poprawę dostępu do wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w województwie mazowieckim. Znajdujące się w szkołach skrzyneczki będą służyć uczniom jako anonimowy kanał do zgłaszania zarówno własnych problemów, jak i tych zauważonych u rówieśników.

Jak działają skrzyneczki? Uczniowie będą mogli anonimowo zostawić w skrzyneczce wiadomości, które będą odbierane przez opiekunów projektu, np. psychologów szkolnych. Podejmą oni odpowiednie kroki, aby jak najszybciej zapewnić osobom potrzebującym dostęp do profesjonalnej pomocy.
Przedstawiciele szkół odebrali skrzyneczki i materiały wspierające. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.mswm.pl.