Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: Niedziela, 14 lipca 2024

Radomskie

Przyjedzie mammobus

piątek, 21 czerwca 2024 07:06 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Będzie można wykonać bezpłatne badania mammograficzne! Lekarze przekonują, że warto regularnie się badać, ponieważ wczesne wykrycie choroby może uratować życie. Tak jest m.in. z rakiem piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. To dlatego NFZ gwarantuje bezpłatne badanie mammograficzne dla pań od 45 do 74 roku życia.

W mammobusie do dyspozycji kobiet jest komfortowa poczekalnia oraz przebieralnia. Na miejscu elektroradiolog najpierw przeprowadza wywiad z pacjentką, a następnie wykonuje po dwa zdjęcia dla każdej piersi.

- Co ważne, w mammobusach mamy nowoczesny i bardzo dokładny sprzęt cyfrowy. Wynik badania jest zazwyczaj po około dwóch tygodniach od wizyty. Panie otrzymują go online – mówi Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust spółka z o.o. – Jeśli lekarz zauważy na wykonanych zdjęciach coś niepokojącego, to pacjentka wraz z wynikiem otrzymuje zalecenia, co dalej powinna zrobić i gdzie powinna się zgłosić.

Jak podkreśla Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia, niezwykle ważne jest, aby badać się regularnie. - Profilaktyka jest bardzo istotna. W przypadku nowotworu piersi duże znaczenie ma to, w jakim stadium się go zdiagnozuje, dlatego gorąco namawiam wszystkie panie, aby regularnie się badały. Zdrowie mamy tylko jedno.

Aby wziąć udział w refundowanej przez NFZ mammografii, należy wcześniej się zarejestrować. Zapisu na badanie można dokonać m.in. dzwoniąc pod numer telefonu 58 767 34 44 lub online poprzez stronę https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php

W dniu badania na miejscu trzeba mieć ze sobą tylko dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem. Wykonanie mammografii zajmuje zaledwie kilka minut. Terminy badań w regionie radomskim:

  • 25.06.2024, Tczów mazowieckie, przy Urzędzie Gminy, Tczów 124
  • 26.06.2024, Iłża, przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Orła Białego 3
  • 24.06.2024, Kozienice, przy Stadionie od ul. Sportowej
  • 26.06.2024, Kowala (Stępocina), przy Urzędzie Gminy, ul. Marii Walewskiej 7
  • 25.06.2024, Radom , przy MOSiR ul. Narutowicza 9 od ul. Chałbińskiego
  • 26.06.2024, Szydłowiec, przy Ratuszu Rynek Wielki 1

Pełna lista miejscowości na https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/

Warto się badać, bo warto żyć!