Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 25 lipca 2024

Kozienice

Będzie renowacja miejsc pamięci Garbatki-Letniska

czwartek, 11 lipca 2024 11:59 / Autor: Kamil Zapora
Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach
Kamil Zapora

Mauzoleum w Żytkowicach, cmentarz choleryczny w Bąkowcu, czy pomnik katyński w Garbatce-Letnisku – m.in. te miejsca przypominające o bolesnych i krwawych kartach polskiej historii zostaną odrestaurowane dzięki dotacji rządowej pozyskanej przez urząd gminy Garbatki-Letniska.

Na terenie gminy Garbatka-Letnisko znajduje się wiele miejsc upamiętniających ważne wydarzenia z historii samej gminy jak i całego kraju, nierzadko będące świadectwem poświęcenia naszych przodków dla dobra całego narodu. Mają one po kilkadziesiąt, sto lub jeszcze więcej lat i od dawna czekają na przywrócenie im świetności. Teraz będzie to możliwe, ponieważ gmina Garbatka-Letnisko pozyskała w sumie 1,3 mln złotych z rządowego programu Polski Ład na renowację czterech miejsc pamięci na terenie gminy. Mówi wójt Teresa Fryszkiewicz:

Poniżej przedstawiamy listę miejsc pamięci objętych renowacją wraz z ich krótką historią prezentowaną przez wójt Teresę Fryszkiewicz.

Pierwszy obiekt ma już prawie sto lat i upamiętnia Legionistów poległych w bitwie pod Anielinem-Laskami. Przebudowa Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach będzie kosztowała blisko 435 tys. złotych, z czego ponad 426 tys. będzie pochodziło z dotacji:

Drugi obiekt związany jest natomiast z II wojną światową i upamiętnia miejsce pierwotnego pochówku mjr Romana Bielawskiego – pierwszego komendanta Obwodu Kozienice ZWZ-AK, który zginął 12 lipca 1942 z rąk niemieckich w czasie pacyfikacji Garbatki. Koszt zadania to ponad 132 tys. złotych, z czego 129 tys. będzie pochodziło z dotacji:

Trzeci obiekt, który zostanie poddany renowacji sięga swą historią epidemii cholery z końca XIX wieku. Wkrótce przebudowany zostanie cmentarz choleryczny w Bąkowcu z 1874 roku. Koszt zadania to blisko 366 tys. złotych, z czego ponad 358,5 tys. będzie pochodziło z dotacji:

Najmłodszy obiekt, który poddany zostanie renowacji to pomnik katyński wzniesiony w 1989 roku na cmentarzu parafialnym w Garbatce-Letnisku. Koszt tego zadania wyniesie 366,5 tys. złotych, z czego 209 tys. będzie pochodziło z dotacji:

W przetargu nieograniczonym została wyłoniona już firma, które podejmie się renowacji zabytków na terenie gminy Garbatka-Letnisko. Stosowna umowa została podpisana w zeszłym tygodniu.