Radomskie
W okolicach Radomia mamy najstarszą kopalnię krzemienia czekoladowego
W okolicach Orońska znajduje się jedna z najstarszych w Europie kopalni krzemienia czekoladowego. Teren został dokładnie zbadany przez naukowców z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pomagali im studenci z Ukrainy.
Szyby są datowane na najstarszy okres dziejów człowieka, czyli schyłkową część paleolitu. Mówimy o okresie sięgającym prawie 13 tys. lat temu. Katarzyna Kerneder-Gubała z Instytut Archeologii i Etnologii PAN zwraca uwagę, że krzemień odgrywał wówczas kluczową rolę. Stanowił podstawowy surowiec do produkcji narzędzi. Poinformowała też, że w trakcie prac, zebrano kilkanaście tysięcy wytworów krzemiennych, i szczegółowo przebadano cztery szyby:
Naukowcom z PAN pomagali studenci z Ukrainy. Wśród nich Oleksandra Ivanova, która jest doktorantką w Akademii Archeologicznej Kijów-Mohyla i pisze pracę o krajobrazie archeologii.
Anastasiia Husak ma licencjat z archeologii na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie.
Alicja Kruszewska jest studentką drugiego roku archeologii w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu:
Górnicy sprzed 13 tysięcy lat pochodzili ze społeczności zbieracko-łowieckiej. Ich wyroby są znajdowane w promieniu 600 km od pokładów krzemienia. Na miejscu archeolodzy znaleźli m.in. groty strzał, noże, młoty. Są też narzędzia wykonane z poroża, najprawdopodobniej łosia.
http://radioplus.com.pl/region/77229-w-okolicach-radomia-mamy-najstarsza-kopalnie-krzemienia-czekoladowego#sigProGalleriad087b84334