Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 maja 2024

Bilans Dnia

Wójt Kmieciak: mamy pozwolenie środowiskowe na budowę zbiornika wodnego

środa, 17 maj 2023 17:17 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Gmina Odrzywół w powiecie przysuskim otrzymała pozwolenie środowiskowe na budowę zbiornika wodnego Wysokin. Postępowanie u Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie trwało prawie 4,5 roku. Rozmawialiśmy na ten temat z wójtem gminy Marianem Kmieciakiem.

- To najważniejsza z pięciu wymaganych decyzji związanych z rozpoczęciem budowy - mówi wójt Marian Kmieciak. W trakcie postepowania gmina wykonała min. nową, całoroczną inwentaryzację przyrodniczą miejsca budowy zbiornika i rzeki Drzewiczki na odcinku rzeki równoległym do zbiornika. Wszystkie wymogi postępowania wynikały z usytuowania inwestycji na dwóch obszarach chronionych: NATURA 2000 i Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Pilicy.

Gmina już wcześniej uzyskała pozwolenie wodno-prawne na budowę zbiornika, wydane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Do rozpoczęcia budowy pozostało wydanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego i uzyskanie pozwolenia budowlanego. Decyzje te ograniczają się do zbadania poprawności wniosku i dokumentacji.

Budowa będzie kosztować ok. 15 mln zł. Jej rozpoczęcie planuje się na miesiąc wrzesień-październik 2023 r. Zbiornik będzie usytuowany na ponad 10 hektarach. Działki zostały przekazane bezpłatnie gminie przez wieś Wysokin. Zbiornik pomieści ok. 130 tys. metrów sześciennych wody. Największa głębokość będzie wynosiła 2 metryw a średnia głębokość - 1,5 m. Powierzchnia wody wyniesie prawie 7 hektarów. Zbiornik będzie pełnił funkcję retencyjną, przeciwpowodziową i rekreacyjną.

Budowa zostanie sfinansowana z dotacji z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (84%) i środków własnych gminy (16%) pochodzących częściowo z kredytów inwestycyjnych.

Z wójtem gminy Marianem Kmieciakiem, rozmawiał Radosław Mizera: