Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

DIECEZJA RADOMSKA

Katedra otworzy Drzwi Święte

sobota, 12 grudnia 2015 16:47 / Autor:
Katedra otworzy Drzwi Święte
fot. arch.
Jutro w radomskiej katedrze Opieki NMP otwarte zostaną Święte Drzwi Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Uczyni to Biskup Radomski, Henryk Tomasik. Przez cały rok, przechodząc przez nie, będzie można uzyskać odpust zupełny. Otrzymają go także te osoby, które nie będą mogły przez nie przejść.

Możliwość odpustu zupełnego nawet dla więźniów? Zgodził się na to Papież Franciszek w bulli ogłaszającej trwający Rok Miłosierdzia. - To niezwykły dar - mówi liturgista diecezji radomskiej ks. dr Tomasz Herc:

Oprócz tego, w Roku Jubileuszowym papież umożliwił także chorym pozostającym w domach skorzystanie z łaski odpustu zupełnego o ile ofiarują swoje cierpienie na wzór Chrystusa. Kościół obchodzi święte Jubileusze od 1300 roku. Początkowo uzyskanie odpustu zupełnego możliwe było wyłącznie w Rzymie. Dopiero w 1423 roku otworzonee zostały pierwsze Drzwi Święte w Bazylice Św. Jana na Lateranie. Pielgrzymi przybywający do tego miejsca, po spełnieniu warunków określonych przez Kościół mogli dostąpić darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone.

W specjalnym dekrecie, Biskup Radomski wymienia jedenaście świątyń, w których do 20 listopada 2016 będzie można uzyskać odpust zupełny. Aby go przyjąć, należy być w stanie łaski uświęcającej, pod zwykłymi warunkami, z modlitwą w intencjach Papieża jak i za niego. W Roku Miłosierdzia będzie można uzyskać rozgrzeszenie z grzechu podlegającego karze ekskomuniki, jak na przykład aborcja. - Ojciec św., ogłaszając bullę na Rok Święty zaskoczył nas decyzją o możliwości rozgrzeszania z grzechu śmiertelnego, jakim jest aborcja, przez każdego kapłana. Do tej pory taką możliwość posiadali jedynie Księża Biskupi oraz wyznaczeni przez nich Kapłani diecezjalni – przypomina ks. dr Tomasz Herc, liturgista diecezji radomskiej.

Niedzielne uroczystości rozpoczynające obchody Roku Jubileuszowego w diecezji radomskiej rozpoczną się o 18.00. Wierni zgromadzeni przed świątynią, po odczytaniu specjalnej formuły modlitewnej przekroczą drzwi, które odtąd staną się Drzwiami Świętymi:

Będzie to także inauguracja jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podczas tej uroczystości przedstawiciele dekanatów otrzymają symboliczne świece jubileuszowe. Od poniedziałku, przez cały dzień w katedrze radomskiej będzie dostępny kapłan, który będzie służył sakramentem pokuty i pojednania.

 

DEKRET

o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego w Roku Miłosierdzia w Diecezji Radomskiej:

„Pragnę, by jubileuszowy odpust był dla każdego autentycznym doświadczeniem miłosierdzia Bożego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, całkowicie zapominając popełniony grzech – napisał Ojciec Święty Franciszek w Liście do Abp R. Fisichella na temat odpustów w Roku Miłosierdzia.

1. „Jednocześnie rozporządzam, by w sanktuariach, gdzie zostały otwarte Drzwi Miłosierdzia i w kościołach, które tradycyjnie są uznawane za Jubileuszowe, była możliwość uzyskania odpustu” – zadecydował Ojciec Święty Franciszek.

2. Świątyniami, w których można uzyskać odpust zupełny w Diecezji Radomskiej będą: Kościół katedralny pw. Opieki NMP w Radomiu Bazylika pw. św. Kazimierza w Radomiu Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu (Fara) Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy Sanktuarium NMP Królowej Różańca świętego w Wysokim Kole Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli.

3. Ojciec Święty Franciszek zadecydował o tym, jakie warunki należy spełnić, aby móc otrzymać odpust zupełny: „Ważne jest, aby ten moment [nawiedzenia świątyni] był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem w Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata” (List).

4. Osoby chore i samotne, które nie są w stanie wyjść z domu będą także mogły uzyskać odpust zupełny: „Dla nich będzie wielką pomocą przeżywanie choroby i cierpienia jako doświadczenia bliskości z Panem, który w tajemnicy swojej męki, śmierci i zmartwychwstania wskazuje główną drogę pozwalającą nadać sens bólowi i samotności. Przeżywanie z wiarą i radosną nadzieją tego momentu próby, poprzez przyjęcie komunii św. lub uczestniczenie w Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu, będzie dla nich sposobem uzyskania jubileuszowego odpustu” – napisał Ojciec Święty.

5. Więźniowie mogą uzyskać odpust zupełny w kaplicach więziennych, a kiedy będą przechodzili przez drzwi swojej celi, kierując myśli i modlitwę do Ojca, niech za każdym razem ten gest oznacza dla nich przejście przez Drzwi Święte, ponieważ miłosierdzie Boże, które potrafi przemienić serca, jest również w stanie przeobrazić kraty w doświadczenie wolności” .

6. W Roku Miłosierdzia wszyscy kapłani uzyskują możliwość rozgrzeszania z grzechu aborcji: „Również z tego powodu postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie. Niech kapłani przygotują się do tego wielkiego zadania, by potrafili łączyć słowa szczerego przyjęcia z refleksją, która pomoże zrozumieć popełniony grzech oraz wskaże drogę autentycznego nawrócenia, by pojąć prawdziwe i wielkoduszne przebaczenie Ojca, który wszystko odnawia swoją obecnością”.

7. W każdy I Piątek Miesiąca, w godzinach: 15.00 – 18.00, w każdym kościele, powinna trwać adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty. Zachęcam, aby ta praktyka była realizowana we wszystkie piątki. 8. W kościołach jubileuszowych należy w każdy piątek (z wyjątkiem świąt i uroczystości) celebrować Mszę Wotywną o Miłosierdziu Bożym (Mszał Rzymski, s.201”).

Na czas korzystania z darów duchowych Kościoła z serca błogosławię

Henryk Tomasik, Biskup Radomski