Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Solidarni z misjonarzami

niedziela, 21 lutego 2016 09:50 / Autor: Weronika Chochoł
fot.adgentes.misje.pl
Weronika Chochoł
II niedziela Wielkiego Postu to w polskim Kościele Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Szczególnie dziś, pamiętajmy o nich w swoich modlitwach.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na dzień 1 października 2015, w 97 krajach świata pracuje 2040 polskich misjonarzy. Posługę pełnią zarówno zakonnicy, siostry zakonne, kapłani diecezjalni oraz osoby świeckie. Ci niezwykli głosiciele wiary rozesłani są do 97 krajów świata. Najwięcej misjonarzy posługuje w Afryce i na Madagaskarze, a także w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Misjonarze nauczają o Bogu również w Azji, Oceanii i Ameryce Północnej.

Właśnie dziś, w Dniu Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, zwanym również Niedzielą Ad Gentes. W tym roku obchodom przyświeca hasło: "Miłosierni aż po krańce świata" . Biskup Ełcki Jerzy Mazur – Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w komunikacie skierowanym do wiernych w tym dniu pisze: "Hasło tego dnia: „Miłosierni aż po krańce świata” zwraca uwagę, że misjonarze są apostołami miłosierdzia Bożego wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa. Głoszenie Ewangelii jest pierwszym dziełem miłości miłosiernej, gdyż jak uczył św. Jan Paweł II oraz bł. Matka Teresa z Kalkuty, dając innym Boga, ofiarowujemy im najwięcej. 2040 misjonarzy z Polski, w 97 krajach, każdego dnia staje się widomym znakiem miłosierdzia Boga i pomocnikami Chrystusa nauczając i pełniąc dzieła miłości bliźniego. Są oni świadkami bezgranicznej, bezinteresownej i czułej miłości Boga, stale obecnej w naszym życiu."

Nie jest to prosta posługa, o czym przypomina ks. Andrzej Sochal z Dzieła Pomocy "Ad Gentes": "Głoszenie Chrystusa to nie tylko piękne słowa i piękne kazania. Chrystus jest głoszony także poprzez konkretne działania, konkretne czyny. Trzeba pokazać ludziom poprzez czyny miłująceoblicze Boga. I takich czynów misjonarzom nie brakuje. Pochylają się nad każdym człowiekiem w jego różnych sytuacjach. Lista ich miłosiernych wyczynów to niekończąca się historia potrzeb ludności krajów misyjnych i zaradzania tym potrzebom."

Dlatego dziś szczególnie pokażmy misjonarzom naszą solidarność i wdzięczność za głoszenie Chrystusa tam, gdzie jeszcze Go nie znają. Możemy zrobić to na wiele sposobów:

Jednym z nich jest wsparcie zbiórki pieniężnej na rzecz dzieła pomocy Ad Gentes. Każda złotówka wrzucona do puszki jest wielkopostną jałmużną i uczynkiem miłosierdzia, o których pamiętać powinniśmy w obchodzonym Roku Miłosierdzia.

W diecezji radomskiej tradycyjnie organizowana jest zbiórka darów dla parafii kapłanów, wywodzących się z naszej diecezji. Zbierane są przybory szkolne oraz środki czystości. Dary można przynosić do każdej parafii, Kurii Diecezji Radomskiej oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Niejednokrotnie jednak misjonarze bardziej niż darów materialnych potrzebują wsparcia duchowego. Być może dzisiejszy dzień to dobra okazja, by włączyć się do akcji „Misjonarz na Post”. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej misjonarznapost.pl, wybrać kraj pobytu oraz misjonarza, którego chcemy wspierać i modlić się za niego.

Więcej o "Misjonarzu na Post" piszemy tutaj, a szczegóły zbiórki darów w diecezji radomskiej poznać można tutaj.