Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dobieszyn
Dziś jest: Wtorek, 21 września 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Św. Kazimierzu, módl się za nami!

wtorek, 03 marca 2020 19:10 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W najbliższą środę, 4 marca będziemy obchodzić doroczną uroczystość św. Kazimierza – królewicza, patrona diecezji i miasta Radomia.

W odezwie do wiernych bp Henryk Tomasik napisał, że "św. Kazimierz pokazał swoim życiem zakorzenionym w wierze, że miłość może być szlachetna i czysta, że prawdziwa wielkość idzie w parze z pokorą i prostotą serca". - Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym - podkreślił ordynariusz radomski.

1 marca w Bazylice na radomskim Zamłyniu rozpocznie się triduum ku czci św. Kazimierza. W środę, 4 marca msze św. będą celebrowane o godz. 7.00, 9.00 i 11.00, na których homilie wygłosi ks. Sławomir Płusa. Centralna liturgia odpustowa zostanie odprawiona o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. biskupa Seniora Adam Odzimka. Homilię wygłosi biskup Henryk Tomasik.

Św. Kazimierz był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w 1458 r. w Krakowie. Był gorliwym czcicielem Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. Pochowany został w Wilnie. W latach 1481-83 przebywał na radomskim zamku jako namiestnik królewski w Koronie. Doradcą królewicza był nauczyciel-humanista Kallimach.

Od 1983 r. św. Kazimierz jest patronem miasta Radomia, natomiast diecezji radomskiej od 1992 r. W 2002 r. w Radomiu odbyły się uroczystości jubileuszowe 400. rocznicy kanonizacji św. Kazimierza. Od 1994 roku uroczystości patrona miasta i diecezji obchodzone są w patronalnym kościele św. Kazimierza w Radomiu, który w 2003 r. został wyróżniony przez Jana Pawła II tytułem bazyliki mniejszej.