Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Henryk Tomasik podsumował rok 2020 w diecezji radomskiej

czwartek, 31 grudnia 2020 17:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Walka z pandemią i czynne zaangażowanie parafii i księży na tym polu, było najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w diecezji radomskiej – uważa biskup Henryk Tomasik. Z księdzem biskupem rozmawialiśmy również na temat trwającego procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza, daty oficjalnej premiery filmu „Klecha”. Gość audycji Radia Plus Radom podsumował również 11-letnią swoją posługę w diecezji radomskiej, bowiem w listopadzie minęła 11. rocznica ingresu biskupa Tomasika do radomskiej katedry.

- Bogu niech będą dzięki za każde dobro. Podziwiamy służbę zdrowia, za jej świadectwo i znak miłości samarytańskiej. Dziękuję również naszym księżom, którzy byli zaangażowani w niesienie pomocy w czasie trwającej pandemii poprzez zakup respiratorów, czy środków dezynfekujących. Powstał specjalny fundusz, który zebrał ponad 200 tys. złotych. Te pieniądze przeznaczono na walkę z koronawirusem – powiedział ksiądz biskup.

- Najważniejsze wydarzenie mijającego roku to zaangażowanie duszpasterzy w życie w swoich parafii, za obecność przy chorych i potrzebujących pomocy. To było wielkie zaangażowanie i zatroskanie o parafian – dodał gość Bilansu Dnia przypominając jednocześnie, że wśród innych ważnych wydarzeń był zakończony II Synod Diecezji Radomskiej.

Bp Tomasik podsumowując 11-letnią posługę w diecezji radomskiej (w listopadzie minęła 11. rocznica ingresu biskupa Tomasika do radomskiej katedry) powiedział, że najważniejszym wydarzeniem w tym czasie były obchody Światowych Dni Młodzieży. - Mogę powiedzieć, że było to jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu. Dziękuję Bogu, że mogłem uczestniczyć w przygotowywaniu tej wielkie formy duszpasterstwa młodzieży – powiedział bp Tomasik.

Biskup radomski odniósł się także do danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, z których wynika, że mniej niż połowa katolików w diecezji radomskiej uczestniczy w niedzielnej mszy świętej, a co piąty przystępuje do Komunii Świętej. - Wszystkie tego typu badania pomagają w uzyskaniu obrazu duszpasterskiego. Przed nami wszystkimi ważne zadanie, by w stronę Eucharystii skierować jeszcze większy wysiłek duszpasterski – stwierdził ksiądz biskup.

Z danych wynika też, że na lekcje religii uczęszcza prawie 96% uczniów. To jeden z najwyższych wskaźników w Polsce. - Jest to wynik kontynuacji pracy duszpasterskiej biskupa Edwarda Materskiego. To również znak zaangażowania rodziców, aby dalej towarzyszyli młodym ludziom w ich dorastaniu do dojrzałej wiary – powiedział biskup.

W dalszej części rozmowy ksiądz biskup odniósł się do kończącego się etapu przesłuchiwania świadków w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza. 1 grudnia minęły dwa lata od chwili rozpoczęcia procesu niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. - Z tego etapu procesu wyłania się postać księdza, który zawsze był blisko swoich parafian. Ponadto ks. Romana Kotlarza cechowała wielka troska o ludzi chorych. Nie przypuszczaliśmy, że tak wiele czasu poświęcał chorym. To w pewnym sensie niespodzianka, że aż tak dużo osób korzystało ze wsparcia duszpasterskiego księdza Kotlarza – powiedział bp Tomasik.

Biskup Tomasik podziękował również za pracę członków komisji historycznej w procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza. - Wykonali potężną pracę, ponieważ pokazali tło historyczne dla działalności ks. Romana ale również działanie instytucji skierowanej do walki z Kościołem. W procesie beatyfikacyjnym ważne jest, by pokazać, że jego śmierć była związana z działaniem osoby, instytucji czy organizacji kierującej się nienawiścią do Kościoła i właśnie komisja to pokazała – powiedział biskup radomski.

Dalej bp Tomasik był pytany o datę oficjalnej premiery filmu „Klecha”. Producent filmu Andrzej Stachecki informował na początku roku, że trwają prace nad ostatecznym zgraniem dźwięku do filmu i wykonaniem korekty kolorystycznej obrazu. Obraz w reżyserii Jacka Gwizdały opowiada o życiu ks. Romana Kotlarza na tle radomskich wydarzeń z czerwca 1976 roku. - Mogę powiedzieć, że ten film ma bardzo trudną drogę. Nie rozumiemy do końca dlaczego teraz pojawiły się trudności związane z objęciem patronatu nad kolportażem filmu. Jest wiele znaków zapytania – powiedział biskup Tomasik.

Na koniec rozmawialiśmy o samorządach, które chcą bronić swojego dobrego imienia. W ocenie ekspertów Ordo Iuris umieszczenie samorządów, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin w „Atlasie Nienawiści” nastąpiło na podstawie fałszywych przesłanek i tym samym naruszyło dobre imię i reputację samorządów. Dlatego też samorządy zdecydowały się wstąpić na drogę sądową przeciwko autorom inicjatywy. Wśród samorządów jest też powiat przysuski w diecezji radomskiej. - Dziękuję wszystkim, którzy akcentują znaczenie rodziny w życiu społecznym. W 1979 roku św. Jan Paweł II mówił na Jasnej Górze, że los narodu, ojczyzny zależy od rodziny. Szkoda, że w Polsce nie ceni się powszechnie tej wartości, którą jest rodzina. Myślę, że w powyższej sprawie zwycięży prawda o rodzinie – powiedział ksiądz biskup Henryk Tomasik, z którym rozmawiał Radosław Mizera: