Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: Wtorek, 09 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Abp Zygmunt Zimowski wieczorem w katedrze

piątek, 18 października 2013 11:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Obok nuncjusza apostolskiego w obchodach 12. rocznicy śmierci biskupa Jana Chrapka weźmie udział abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia.

Kolejny hierarcha weźmie udział w obchodach 12. rocznicy tragicznej smierci biskupa Jana Chrapka. Swój udział zapowiedział abp Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Jak już informowaliśmy, do Radomia przyjedzie również nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Msza święta w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu będzie celebrowana o godzinie 18.00.

W czasie uroczystości zostanie wręczona nagroda ''Viventi Caritate'' - Żyjącemu Miłością. Jest ona przyznawana przez Fundusz Biskupa Jana Chrapka, działający przy radomskiej Caritas. Podczas liturgii będą zbierane ofiary, które zasilą program stypendialny dla dzieci niepełnosprawnych. Nagroda honoruje ludzi, szczególnie z lokalnych środowisk, których działalność zostawia trwałe ślady. Wzorem takich postaw był właśnie bp Jan Chrapek.

Przypomnijmy, że nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore trzy lata temu przebywał w Uroczystość Wszystkich Świętych w Radomiu. Modlił się m.in. przy grobie biskupa Jana Chrapka, którego sarkofag znajduje się w przedsionku katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Abp Celestino Migliore powiedział wówczas, że bardzo chciał przyjechać do Radomia i pomodlić się przy grobie biskupa Chrapka. - Chciałem tutaj przyjechać i podziękować biskupowi Janowi za przyjaźń i braterskie wsparcie, które mi ofiarował przed wielu laty - powiedział abp Migliore. Dodał, że bp Chrapek był jego serdecznym przyjacielem i otacza go w swoich modlitwach.

Bp Jan Chrapek zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku. Znany był ze swej otwartości ewangelizacyjnej na wszystkie środowiska, a także zaangażowania medialnego. Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w Konferencji Episkopatu Polski. Dwukrotnie, w latach 1997 i 1999 był współorganizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Jako biskup radomski dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących.