Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Obchody Dnia Dziecka Utraconego w diecezji radomskiej

wtorek, 12 października 2021 15:37 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Jest on poświęcony pamięci wszystkich zmarłych dzieci. Zwraca uwagę na rodziców, którzy przeżyli niewyobrażalną tragedię jaką jest śmierć dziecka. Obchody odbędą się w Radomiu i Skarżysku-Kamiennej.

- W Kościele pragniemy nieść duchowe wsparcie rodzicom przeżywającym utratę dziecka, towarzysząc im w modlitewnym czuwaniu. Wasze dzieci są włączone do świętych dzieci Bożych i orędują za wami w niebie - mówi ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin, który jednocześnie zapraszamy w tym dniu do modlitwy różańcowej wszystkich rodziców, którzy przeżyli śmierć dziecka wraz z całymi rodzinami i wszystkich ceniących wartość życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Centralne obchody Dnia Dziecka Utraconego w diecezji radomskiej będą miały miejsce m.in. 15 października w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej. O 14.30 celebrowana będzie msza św. w intencji rodziców przeżywających śmierć dziecka a po liturgii odmówiona zostanie modlitwa różańcowa przed Grobem Dziecka Utraconego. Na nagrobku umieszczono wizerunek Matki Bożej. Dzieciątko z aureolą na głowie znajduje się w łonie Maryi. Obok umieszczono cytat z Księgi Proroka Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię”.

- Z inicjatywy Rycerzy Kolumba od kilku lat organizujemy Dzień Dziecka Utraconego. Pomnik dzieci utraconych znajduje się na cmentarzu komunalnym. To szczególne miejsce, gdzie zawsze płoną znicze. Spotykamy ludzi, którzy się modlą przy grobie dzieci nienarodzonych – powiedział ks. Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium maryjnego:

Obchody Dnia Dziecka Utraconego odbędą się także w kościele Świętej Rodziny w Radomiu. Tam msza święta będzie celebrowana o godzinie 18.00 a po niej zostanie odmówiona modlitwa różańcowa przed Pomnikiem Maryi Matki Życia.

W Kozienicach msza święta będzie sprawowana w kościele Świętego Krzyża o godzinie 18:00. Następnie uczestnicy przejdą na cmentarz parafialny na modlitwę przed Grobem Dzieci Nienarodzonych.

Od dwóch lat Grób Dziecka Utraconego znajduje się na cmentarzu w Starachowicach. Dotychczas pochowano tam 38 dzieci.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.