Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Diecezja radomska: procesje różańcowe parafiach w intencji ojczyzny

niedziela, 01 października 2023 15:39 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Procesje różańcowe odbędą się 14 października w parafiach, miastach i wsiach diecezji radomskiej. Zachęca do tego ks. Szymon Mucha, moderator Żywego Różańca Diecezji Radomskiej.

Ks. Szymon Mucha przypomniał, że w ubiegłym roku w wielu parafiach, miastach, wsiach w drugą sobotę października, jako owoc Kongresu Różańcowego na Jasnej Górze, odbyły się procesje różańcowe. Cieszyły się one licznym udziałem wiernych. Dlatego zaprosił wiernych, aby i w tym roku spotkali się znów 14 października na procesji różańcowej.

- Może ona odbyć się wokół kościoła, czy do figury Matki Bożej przed świątynia. Zachęcam, aby zorganizować ją, podobnie jak nabożeństwo drogi krzyżowej w Wielkim Poście, ulicami parafii. W procesji może być niesiony różaniec, figura MB Fatimskiej czy feretron z obrazem Matki Bożej. Zapraszamy do udziału przy poszczególnych tajemnicach różańcowych grupy parafialne, dzieci, młodzież, rodziny. W przededniu wyborów pomódlmy się za naszą Ojczyznę, aby kierowali nią ludzie, którzy idąc za głosem sumienia pozostaną wierni Bogu, krzyżowi i Ewangelii - zachęca ks. Szymon Mucha.

Wcześniej, bo 7 października odbędzie się pielgrzymka Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej do sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Centralnym punktem wydarzenia będzie Msza święta o godzinie 12.00. Spotkaniu będą towarzyszyć hasło "Różaniec siłą i nadzieją chorych i cierpiących".

Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie, zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX w. Dziś w prawie każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca. Jej członkowie, modląc się w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, każdego dnia oplatają modlitwą różańcową cały Kościół i świat, a przede wszystkim tych, którzy najbardziej modlitwy potrzebują.

Do Żywego Różańca w całej Polsce należy około 2 mln wiernych. Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 roku dzieło Żywego Różańca w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie "Stowarzyszenia Żywy Różaniec" i zatwierdzona przez polskich biskupów. Pismem formacyjnym dla wspólnot Żywego Różańca jest miesięcznik "Różaniec", wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.