Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Drzewicki Gerlach na wystawie w Opocznie

czwartek, 19 października 2023 15:55 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Muzeum Regionalne w Opocznie
Marcin Prejs

„Kuźnice Drzewickie i Gerlach. Historia w stali wykuta” to tytuł nowej wystawy czasowej, do obejrzenia której zaprasza Muzeum Regionalne w Opocznie.

Wystawa została zorganizowana przede wszystkim w oparciu o bogate zbiory kolekcjonerów prywatnych: Andrzeja Sołtysiaka z Drzewicy, Tomasza Rojka z Łodzi oraz Waldemara Zagdańskiego z Radzic Małych. Na ekspozycji znalazły się także materiały udostępnione dzięki uprzejmości Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy oraz Aliny Szymańskiej. Warstwę informacyjną oparto zaś na publikacji Romana Chalasza „Gerlach historia w stali wykuta. Kuźnice Drzewickie od 1760 roku”.

Na ekspozycji zwiedzający mają okazję zobaczyć charakterystyczne wyroby produkowane na przestrzeni lat przez drzewicki Gerlach. Najstarsze z prezentowanych eksponatów pochodzą z XIX w. Najliczniejszą grupę stanowi zaś zastawa stołowa, komplety i pojedyncze przykłady sztućców z okresu po II wojnie światowej, informuje Adam Grabowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum, który zachęca do obejrzenia ekspozycji.

Wystawę w opoczyńskim muzeum można zwiedzać do 13 stycznia 2024 roku.