Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Poniedziałek, 04 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Trzy Kościoły promują Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

czwartek, 30 listopada 2023 13:56 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radomska Caritas, Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Eleos Kościoła prawosławnego promują akcję Wigilijnego Dzieło Pomocy Dzieciom. Założenia akcji zostały przedstawione na wspólnej konferencji prasowej w siedzibie radomskiej Caritas. W jej trakcie zachęcano do wsparcia Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja ruszy w pierwszą niedzielę Adwentu, czyli od 3 grudnia.

Ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej przypomniał, że akcja polega na rozprowadzaniu charytatywnych świec bożonarodzeniowych z których dochód przeznaczony będzie na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin. W akcję zaangażują się również Parafialne Zespoły Caritas, parafie i Szkolne Koła Caritas. - Świece będą rozprowadzane w parafiach diecezji radomskiej. Pozyskane ofiary przeznaczone zostaną na pomoc dla dzieci, czyli organizację letniego wypoczynku, leczenie, dożywianie i wyprawki szkolne – powiedział ks. Damian Drabikowski.

Z kolei ks. Wojciech Rudkowski wyraził radość, że akcja odbywa się także w Kościele ewangelicko-augsburskim. - Nasi parafianie nie wyobrażają sobie świąt bez świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W naszym Kościele wyspecjalizowaliśmy się w pomocy dzieciom przy organizacji wypoczynku wakacyjnego czy ich dożywiania. Wsparcie jest również kierowane dla uchodźców z Ukrainy. Tylko w ubiegłym roku dofinansowane zostały obozy językowe dla ukraińskich dzieci. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to wspaniała akcja, bo tak naprawdę inwestujemy w dzieci - powiedział ks. Wojciech Rudkowski

Pomysł akcji zrodził się w 1994 roku na zebraniu księży dyrektorów diecezjalnych Caritas, które odbyło się w Ośrodku dla Niepełnosprawnych Dzieci i Młodzieży w Rusinowicach. Początkowo akcja nosiła nazwę „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas”. Świeczki miały stać na wigilijnym stole przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników do przyjęcia Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy. Potem postanowiono, że dochód z ofiar za świece przeznaczony będzie na pomoc dzieciom. Wtedy projekt otrzymał oficjalną nazwę, czyli Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.