Audycje Radiowe
Żywa pamięć o żołnierzach wyklętych
- Polacy coraz więcej wiedzą na temat żołnierzy wyklętych. Społeczeństwo polskie przez kilkadziesiąt lat było pozbawione prawdy o walce żołnierzy wyklętych, w związku z tym wiedza na ten temat była żadna, albo była zniekształcona przez kłamstwa propagandy komunistycznej – mówił prof. Marek Wierzbicki historyk z radomskiej delegatury IPN, który był gościem „Bilansu Dnia”, w czwartek 1 marca.
Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. - W regionie radomskim śmierć poniosło kilkaset osób, nie tylko żołnierzy, ale była to także ludność cywilna. Walki z biegiem czasu były brutalniejsze, pacyfikacje dokonywane przez oddziały NKWD, UB, czy Wojska Polskiego, powodowały szereg ofiar w tym osób cywilnych – mówi prof. Wierzbicki. Dodaje, że walka podziemia niepodległościowego w regionie radomskim była znacząca. - W skali województwa kieleckiego przedwojennego, najsilniejsza konspiracja rozwinęła się właśnie w regionie radomskim, głównie w powiatach Kozienice – Radom i częściowo Iłża. W roku 1945 sukcesem zakończyła się akcja rozbicia więzienia w Radomiu – podkreśla historyk, prof. Marek Wierzbicki.
A jak gość „Bilansu Dnia” komentuje nową książkę Piotra Zychowicza „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych”, a także marsze ONR? Posłuchaj całej rozmowy....