Audycje Radiowe
Słynne produkty Fabryki Broni
W drugiej części audycji, której celem jest przybliżenie historii Fabryki Broni w Radomiu, rozmawialiśmy na temat produktów flagowych, które powstawały w przedsiębiorstwie w okresie międzywojennym. Naszym gościem był historyk Sebastian Piątkowski.
W maju 1926 roku doszło w kraju do przewrotu majowego. Władze przejął marszałek Józef Piłsudski. Dyrektorem Państwowej Fabryki Broni w Radomiu został Kazimierz Ołdakowski. - Dzięki niemu zakład osiągnął wiele sukcesów. Wprawdzie był problem z brakiem wielu maszyn, w tym obrabiarek i tokarek, to jednak rozpoczęto produkcję cywilną. Należy tu wymienić m.in. słynny rower Łucznik, który podbijał wiele światowych rynków. Obok tego prowadzona była produkcja wojskowa. Z Radomiu produkowano słynne pistolety „VIS” - opowiada historyk Sebastian Piątkowski.
Dalej opowiadał, że marzeniem każdego było podjęcie pracy w Fabryce Broni w Radomiu. Dla porównania nauczyciel zarabiał wówczas od 150 do 180 złotych, natomiast średnia pensja w zakładzie to 260 złotych, choć kierownik wydziału produkcji mógł pochwalić się zarobkami na poziomie aż 1 tys. złotych. Rower z Łucznika, w zależności od modelu, kosztował od 200 do 400 złotych.
W okresie międzywojennym zbudowano osiedle dla pracowników Fabryki Broni, obecnie to Planty. Średni metraż mieszkania wynosił ok. 50 metrów kwadratowych. Był dostęp do wody czy gazu, ale nie było łazienek. W tym czasie ze składek załogi FB zbudowano stadion im. marszałka J. Piłsudskiego.
To była audycja sponsorowana.