Audycje Radiowe
Edukacyjne sukcesy szkół średnich prowadzonych przez powiat radomski
W ogólnopolskim rankingu edukacyjnym liceów i techników 2020 w Polsce branżowego pisma „Perspektywy” wysoką pozycję w rankingach zajęło Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, gdzie odnotowano 100-procentową zdawalność egzaminów zawodowych. Z kolei Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Iłży z wynikami zdawalności matur powyżej średniej mazowieckiej, zostało sklasyfikowane o wiele wyżej niż znane radomskie szkoły średnie.
W rankingu „Perspektyw” licea ogólnokształcące były oceniane za pomocą trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników pod uwagę brano dodatkowo wyniki egzaminu zawodowego. Na tym polu szkoły, prowadzone przez Powiat Radomski, odnotowały bardzo duże sukcesy.
- Wysoka pozycja w rankingu szkół średnich w Polsce to kolejne potwierdzenie faktu, że mamy doskonałą kadrę pedagogiczną, a uczniowie mają liczne osiągnięcia w nauce, sporcie czy rozmaitych konkursach. Serdecznie gratuluję tego sukcesu dyrekcjom i nauczycielom, a także absolwentom szkół w Pionkach i Iłży – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.
Technikum, wchodzące w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach (czyli popularne "Czerwone") zajęło 1 miejsce w powiecie, 4 miejsce w regionie radomskim, 27 w województwie mazowieckim oraz oraz 175 w kraju.
- Naszą szkołę wyróżnia 100-procentowa zdawalność egzaminów zawodowych i myślę, że był to czynnik, który przeważył o tym, że znaleźliśmy się w pierwszej 200 szkół w Polsce. Dziękuję naszym Absolwentom, kadrze pedagogicznej, rodzicom oraz wszystkim przyjaciołom szkoły za wspieranie edukacji na najwyższym poziomie – podsumowuje Magdalena Wiśniewska, dyrektor „Czerwonego” w Pionkach.
Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Iłży w rankingu liceów 2020 w Polsce zostało sklasyfikowane na 159 miejscu w kraju, awansując z miejsca 188 w 2019 roku. Szkoła znalazła się na 8 miejscu w województwie mazowieckim spośród liceów spoza Warszawy. W całym regionie radomskim lepsze były tylko dwa ogólniaki z Radomia: VI Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (15 miejsce w Polsce) oraz Katolickie Liceum im. św. Filipa Neri w Radomiu (119 miejsce).
- Dziękujemy naszym Absolwentom, którzy wypracowali te wyniki. Nasze hasło „Liceum w Iłży – najkrótsza droga na studia” jest ciągle aktualne. Absolwenci szkół podstawowych nie muszą daleko wyjeżdżać w poszukiwaniu dobrej szkoły, ponieważ mają ją na miejscu. Dlatego już teraz zapraszamy do nas – zachęca Agnieszka Kopeć–Fila, dyrektor Liceum w Iłży.
Na uwagę zasługuje fakt, że liceum w Iłży zostało sklasyfikowane o wiele wyżej niż znane, renomowane radomskie szkoły średnie oraz ogólniaki w pobliskich miejscowościach, również w sąsiednich województwach. I tak: IV LO im. T. Chałubińskiego w Radomiu zajęło 197 miejsce w rankingu 2020, I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach – miejsce 242, LO im. ks. W. Sedlaka w Siennie – 272 miejsce, LO im. J. Kochanowskiego w Zwoleniu – 282 miejsce, III LO im. D. Czachowskiego w Radomiu – 408 miejsce, I LO im. T. Kościuszki w Starachowicach – 417 miejsce, III LO im. W. Broniewskiego w Ostrowcu Św. – 449 miejsce, czy II LO im. S. Staszica w Starachowicach – 494 miejsce.
Podobnie jest w przypadku technikum w Pionkach. Jest wyżej sklasyfikowaną szkołą (175 miejsce w Polsce) niż tego rodzaju szkoły w: Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu (190 miejsce), Zespole Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu (284 miejsce), Zespole Szkół nr 2 w Dęblinie (292 miejsce), czy Zespole Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach (294 miejsce).
Szkoły średnie w Pionkach i Iłży posiadają świetną bazę lokalową, nowoczesne pracownie, a w wielu kierunkach kształcą młodzież w oparciu o praktyczną naukę zawodu, również za granicą.
- To dodatkowy argument dla rodziców absolwentów szkół podstawowych z Iłży czy Pionek, którzy zastanawiają się nad wyborem najlepszej szkoły dla swoich dzieci – dodaje starosta radomski.
Z Krzysztofem Szewczykiem, dyrektorem wydziału edukacji, kultury i spotu Starostwa Powiatowego w Radomiu rozmawiał Radosław Mizera: