Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Bilans Dnia

Jak świętować odzyskanie niepodległości w okresie tzw. strajku kobiet?

wtorek, 10 listopada 2020 12:08 / Autor: Radosław Mizera
Jak świętować odzyskanie niepodległości w okresie tzw. strajku kobiet?
Radosław Mizera

11 listopada dla mojego pokolenia jest szczególnym świętem, bowiem pamiętamy okres komunistyczny i dążenie do wolności - powiedział historyk Krzysztof Szewczyk, dyrektor wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Radomiu. Z naszym gościem rozmawialiśmy o 11 listopada 1918 roku, który jest symbolem odrodzenia niepodległego państwa polskiego po ponad 120 latach niewoli.

Z sondaży wynika 97 proc. Polaków wie, że 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości. - Tutaj znaczącą rolę odegrały działania rządowe i samorządowe podejmowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Ale przed nami edukacyjne wyzwania, jak z młodymi rozmawiać o niepodległości - powiedział gość Bilansu Dnia.

Krzysztof Szewczyk zgodził się z opinią, że gdy zbliża się 11 listopada następuje polaryzacja postaw. - Patrząc na te wydarzenia, trudno się z tym nie zgodzić. Ta polaryzacja była nawet w okresie międzywojennym. Ale chciałbym wrócić do teraźniejszości, chciałbym zwrócić uwagę na postawy młodych osób, biorących udział w protestach. Można by im zadać kilka pytań, czy wiedzą dlaczego uczestniczą w protestach, co było przedmiotem pracy Trybunału Konstytucyjnego, co wiedzą o kompromisie aborcyjnym z 1997 roku, to idę o zakład, że ogromna większość nie potrafiłaby odpowiedzieć na te zagadnienia. Grzegorz Turnau śpiewa, „zwieść cię może ciągnący ulicami tłum”. Tak jest z młodymi dzisiaj. Doszli do wniosku, że ktoś im coś zabiera, ale nie potrafili do końca zdefiniować, co dokładnie – mówił Krzysztof Szewczyk.

Dalej naszego gościa pytaliśmy, co zrobić, by 11 listopada nie był okazją do uruchomienia w pewnym sensie "festiwalu" wzajemnej niechęci i politycznych konfrontacji? - W stosunku do młodych należy zastanowić nad nową formułą obchodów. To sprawa edukacji i rodzin. W okresie pandemii wykorzystajmy czas na rozmowy z dziećmi na temat święta niepodległości – powiedział historyk Krzysztof Szewczyk, z którym rozmawiał Radosław Mizera: