Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Bilans Dnia

Pracownicy kultury tęsknią za normalnością

wtorek, 29 grudnia 2020 17:15 / Autor: Kamil Zapora
Pracownicy kultury tęsknią za normalnością
fot. KDK
Kamil Zapora

Gościem Bilansu Dnia Radia Plus Radom była dzisiaj Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury. Mówiliśmy m.in. o kulturze w ciężkich czasach pandemii.

Rok 2020 był wyjątkowy dla świata kultury. Niestety głównie w negatywnym znaczeniu tego słowa. Wszyscy stanęliśmy w obliczu nowych wyzwań restrykcji i ograniczeń, w tym również ośrodki kultury, które w ekspresowym tempie musiały zaadaptować się do nowej rzeczywistości. - To z czym się mierzymy to nie tyle frustracja co tęsknota za naszymi mieszkańcami, uczestnikami zajęć i wydarzeń kulturalnych oraz słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy też widzami Kina. Od zawsze powtarzam że praca w kulturze to pewnego rodzaju misja – przyznaje Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury.

Mimo trudności KDK nie złożył broni i kontynuuje działalność w internecie. Centrum Kulturalno-Artystyczne, czyli siedziba Kozienickiego Domu Kultury została zamknięta po raz pierwszy 12 marca, a już 18 marca rozpoczęły się pierwsze zajęcia w sieci. Do końca czerwca opublikowanych zostało około 350 filmów z zajęciami online.

7 listopada rozpoczął się kolejny lockdown. Centrum Kulturalno Artystyczne zostało znowu zamknięte, a KDK znów przeniósł się do internetu tym razem stawiając na aktywizację poprzez rodzinne konkursy, a także na publikacje tematyczne.

Elwira Kozłowska sprawuje funkcję dyrektora KDK od 2007 roku. Mogłoby się zatem wydawać, że o swojej jednostce wie wszystko, jednak jak przyznaje, ostatni roku dużo ją nauczył. - Przejście na długie miesiące w świat internetu było wyzwaniem dla całej kadry Domu Kultury – mówi Elwira Kozłowska.

Kolejne wyzwanie jakie stoi przed pracownikami KDK to ferie zimowe w czasie tzw. „narodowej kwarantanny”. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Z Elwirą Kozłowską rozmawiał Kamil Zapora: