Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

Audycje Radiowe

W Polsce produkujemy coraz więcej wina

czwartek, 16 marca 2023 14:23 / Autor: Radosław Mizera
W Polsce produkujemy coraz więcej wina
foto: mbc-2016/pixabay
Radosław Mizera

Rozmawialiśmy o tym z Moniką Koźlakiewicz z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Nie zabrakło również pytań dotyczących rynku konopi włóknistych.

Polski rynek winiarstwa notuje systematyczny wzrost. Na koniec ubiegłego roku do ewidencji winnic wpisanych było prawie pół tysiąca plantatorów winorośli. Areał upraw liczył od kilkunastu arów do kilkunastu hektarów. W sumie uprawa winorośli była prowadzona na powierzchni ponad 760 hektarów. Największą powierzchnię upraw winorośli ze względu na położenie winnicy odnotowano w województwach lubuskim, małopolskim, dolnośląskim, lubelskim i podkarpackim. Najwięcej winnic znajduje się w Polsce w pasie województw południowo-wschodnich, południowo-zachodnich i południowych, gdzie warunki klimatyczne sprzyjają uprawie winorośli.

Nie zabrakło również pytań dotyczących rynku konopi włóknistych, bowiem Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje mechanizm "Monitorowanie rynku konopi włóknistych".

Podmiot prowadzący działalność w zakresie skupu konopi włóknistych jest zobowiązany do przekazywania właściwemu dyrektorowi Oddziału Terenowego KOWR, do końca lipca bieżącego roku kalendarzowego, na piśmie informacji o zawartych umowach na dostarczanie konopi włóknistych według stanu na dzień 15 lipca bieżącego roku kalendarzowego.

- Rok 2022 był rokiem przejściowym, w którym to wydane przez marszałka województwa zezwolenia w zakresie skupu konopi włóknistych oraz wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) zezwolenia na uprawę konopi włóknistych zachowywały ważność przez okres, na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2022 roku - powiedziała dyrektor Monika Koźlakiewicz.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. w rejestrze producentów konopi włóknistych było wpisanych 425 producentów konopi włóknistych, natomiast do rejestru podmiotów skupujących konopie włókniste było wpisanych 31 podmiotów.

Uprawa konopi włóknistych wg stanu na 31 grudnia 2022 r. była prowadzona na powierzchni ok. 843 ha.

Z Moniką Koźlakiewicz z KOWR rozmawiał Radosław Mizera: