Audycje Radiowe
Wojciech Adamczyk: zakończył się kolejny rok szkolny z "Programem dla Szkół"
Budżet programu w roku szkolnym 2022/2023 w Polsce wynosił ok. 234,9 mln zł, z czego 128 mln zł to stałe finansowanie z budżetu krajowego. Rozmawialiśmy o tym z Wojciechem Adamczykiem z biura dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
„Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. Celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie, a także upowszechnianie wiedzy o zdrowej, zbilansowanej diecie oraz pochodzeniu dostarczanych produktów. Dzięki Programowi dla szkół owoce, warzywa i produkty mleczne goszczą w codziennej diecie dzieci z klas I-V w większości szkół podstawowych w Polsce.
W trakcie roku szkolnego kilka razy w tygodniu świeże produkty, gotowe do zjedzenia trafiają do przeszło 1,7 mln dzieci z 11,7 tys. szkół. W ciągu 6 lat szkolnych programu do dzieci trafiło już ok. 1,3 mld porcji zdrowych przekąsek.
Uczniowie bezpłatnie otrzymują owoce, warzywa oraz mleko i produkty mleczne. W ramach Programu dla szkół do dzieci trafiają jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, marchewka, pomidorki, kalarepka, rzodkiewka i papryka, a także soki owocowe. Z produktów mlecznych są to: mleko, twarożek, jogurty i kefiry. Produkty te są bez dodatków, naturalne i pochodzące z lokalnych produkcji.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przykłada dużą wagę do działań edukacyjnych. Wspólne spożywanie w szkole drugiego śniadania oraz przykład koleżanek i kolegów to dobry sposób na to, aby w prosty sposób wprowadzić zdrowe zmiany w codziennej diecie dzieci.