DIECEZJA RADOMSKA
Dekada po koronacji obrazu Matki Bożej w Skarżysku
Mszę Św. przed obrazem sprawowało kilkudziesięciu kapłanów na czele z ks. abp Zygmuntem Zimowskim, ks. abp Wacławem Depo, ks. bp Henrykiem Tomasikiem. W imieniu parafian powitał wszystkich i wyraził wdzięczność za dar koronacji były prezydent Skarżyska - Kamiennej Roman Wojcieszek.
Homilię wygłosił metropolita częstochowski. Wyraził opinię, że katolicy ponoszą odpowiedzialność za destrukcję moralną w państwie, jeżeli nie zabierają głosu i nie protestują przeciw złu. - Musimy przyznać, stając w prawdzie, że winą ciążącą na pasterzach Kościoła i duszpasterzach jest to, że pozwoliliśmy sobie na wmówienie nieangażowania się katolików w życie społeczne. A w takiej sytuacji to różni politycy, często dalecy od Kościoła, biorą w swoje ręce prawa moralne, do których może nas wzywać tylko sam Bóg - mówił abp Depo.
W Eucharystii wzięli udział liczni wierni, którzy są szczęśliwi, że mogą modlić się przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.
Przyjechali też goście z zagranicy, np. z Kanady.
Były też szczególne podziękowania. Księża biskupi oraz kustosz sanktuarium ks. Jerzy Karbownik otrzymali jubileuszowe statuetki od NSZZ "Solidarność" z zakładów Mesko. Pamiątki z okazji jubileuszu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wręczył zaś szef dyrekcji Tomasz Sot. Z kolei ks. abp Zimowski podarował sanktuarium świecę od papieża Franciszka. Po Mszy Św. wystawione zostało oratorium Święta przy Tobie chwila. To kompozycja organisty z Ostrej Bramy Pawła Łukowca. Wczoraj wykonali ją soliści kieleckiej filharmonii m.in. Olga Szomańska, znana z serialu M jak Miłość i piosenki Niech mówią, że to nie jest miłość Piotra Rubika.
Koronacja to zdaniem biskupa radomskiego Henryka Tomasika forma oddaniu hołdu Maryi, ale za tym aktem powinien iść kolejny - tworzenie przez wiernych koron dobra poprzez naśladowanie Matki Bożej.
Przypomnimy, że ten doniosły moment dla skarżyskiego sanktuarium miał miejsce 2 lipca 2005 roku, tego samego dnia, co oryginał w Wilnie, w roku 1927.. Ten czas wspomina kustosz sanktuarium ks. Jerzy Karbownik.
Inicjatorem koronacji obrazu 10 lat temu był ówczesny biskup radomski Zygmunt Zimowski. Dzisiejsze odwiedziny w sanktuarium miały też wymiar osobisty. Gość z Watykanu dziękował Matce Bożej Miłosierdzia za opiekę podczas trudnych dni choroby.
Mszy św. 2005 roku, podczas której poświęcono korony papieskie, przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz. Specjalny telegram przysłał Ojciec Święty Benedykt XVI. Mszę św. koncelebrowało prawie 350 księży i 28 biskupów.
Z kolei abp Wacław Depo był wówczas przewodniczącym komitetu organizacyjnego ds. uroczystości koronacyjnych. Teraz sam jest pasterzem "maryjnego" kościoła częstochowskiego. - Maryjność to jest siła naszego katolicyzmu - mówi.
Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych.W sanktuarium przebywał prezydent Polski Lech Kaczyński. U Matki Bożej Miłosierdzia gościli także: Krzysztof Kolberger, Jacek Wójcicki, Eleni i Alicja Majewska. Wszyscy oni byli gośćmi balów charytatywnych organizowanych przez skarżyskie sanktuarium maryjne. Z kolei w 2008 roku bp Edward Materski przekazał w darze dla sanktuarium Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie otrzymał z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za udział w Powstaniu Warszawskim.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/10067-dekada-po-koronacji-obrazu-matki-bozej-w-skarzysku#sigProGalleria3d443e8676