Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Obywatelstwo dla o. Czumy

wtorek, 28 lipca 2015 13:29 / Autor: Radosław Mizera
radom.gosc.pl
Radosław Mizera
Gotowy jest projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie nadanie tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Radomia dla jezuity o. Huberta Czumy. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Kultury. Radni zajmą się nim podczas wrześniowego posiedzenia Rady Miejskiej. O. Czuma był działaczem opozycji w okresie PRL. Pracował jako duszpasterz akademicki w Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy i Szczecinie. Wspólnie z braćmi działał w niejawnej organizacji RUCH.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik powiedział, że działalność księdza Huberta Czumy, od chwili rozpoczęcia przez niego pracy duszpasterskiej w Radomiu, miała dla mieszkańców ogromne znaczenie. - Swoją niezłomną postawą, umiłowaniem dla najwyższych wartości, wywarł ogromny wpływ na radomianach, którzy spotykali go na swojej drodze - powiedział Dariusz Wójcik.

Starania o nadanie tytułu dla o. Czumy rozpoczęła radomska Solidarność i Instytut Pamięci Narodowej. - To niezwykła osoba, która jest przykładem wspaniałej działalności patriotycznej i społecznej. Był inicjatorem Mszy św. za ojczyznę w okresie stanu wojennego i spotkań z ciekawymi postaciami opozycji, artystami scen polskich. Po 1989 r. został opiekunem bezrobotnych, duszpasterzem świata pracy diecezji radomskiej - mówi Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący radomskiej Solidarności.

O. Hubert Czuma pełni posługę duszpasterską w Radomiu od 1979 r., pomagając mieszkańcom w najtrudniejszych czasach po 25 czerwca 1976 i 13 grudnia 1981 r. Jest niezłomnym propagatorem i orędownikiem ks. Romana Kotlarza, legendarnego duszpasterza "Solidarność". Jest także honorowym obywatelem miasta Szczecina, opiekunem duchowym młodzieży akademickiej w Radomiu.

Ks. Czuma po 1989 r. był opiekunem bezrobotnych i potrzebujących pracy oraz duszpasterzem świata pracy diecezji radomskiej. Był też organizatorem comiesięcznych wykładów dla ludzi pracy w domu parafialnym jezuitów przy ul. Tybla w Radomiu. Wspierał strajkujących. Jest honorowym członkiem NSZZ "Solidarność". Odznaczony został przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Odrodzenia Polski. Nieoceniony przyjaciel ludzi w potrzebie, bezrobotnych, bezdomnych. Niezwykle skromny, prawy człowiek, ksiądz i zakonnik.

Hubert Czuma był też działaczem opozycji w okresie PRL. Studiował przez rok na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracował jako duszpasterz akademicki w Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy i Szczecinie. Wspólnie z braćmi działał w niejawnej organizacji RUCH. Po jej dekonspiracji został w 1970 tymczasowo aresztowany, zwolniono go po ponad sześciu miesiącach m.in. na skutek zabiegów ze strony prymasa Stefana Wyszyńskiego.

O. Hubert Czuma został też uhonorowany medalem "Bene Merenti Civitas Radomiensis". Wyróżnienie przyznał w 2010 roku prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Ojciec Hubert Czuma przez wiele lat współpracował z Radiem Plus Radom. Był autorem cotygodniowej audycji "Jacy jesteśmy".

Według przyjętych w grudniu 2012 roku zasad, Rada Miejska w Radomiu w ciągu czterech lat działalności ma prawo przyznać honorowe obywatelstwo dwukrotnie. W ubiegłej kadencji taki tytuł został przyznany prezydentowi RP, Lechowi Kaczyńskiemu i prof. Stanisławowi Banaszkiewiczowi, wieloletniemu chemikowi Liceum imienia Jana Kochanowskiego i wychowawcy wielu pokoleń olimpijczyków.