DIECEZJA RADOMSKA
Zmiany personalne w diecezji
Nominację otrzymali: ks. prałat Edward Poniewierski i ks. prałat Sławomir Fundowicz.
Zmiany personalne w diecezji radomskiej. Nowym kanclerzem kurii biskupiej w Radomiu został ks. prałat Edward Poniewierski. Zastąpił on na tym stanowisku ks. prof. Sławomira Fundowicza, który z dniem 20 listopada został dziekanem dekanatu przytyckiego. Jest równiez proboszczem parafii w Przytyku. ks. Fundowicz został również wiakriuszem biskupim ds. prawno-administracyjnych kurii diecezjalnej. Zmiany ogłosił biskup Henryk Tomasik na Mszy świętej w radomskiej katedrze:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
48-letni ks. prałat Sławomir Fundowicz jest członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich oraz Stowarzyszenia Edukacji Administracji Publicznej. Od 2002 r. był kanclerzem Kurii Biskupiej w Radomiu. Jest również członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu teatrologii na KUL, studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest wykładowcą w Katedrze Prawa Administracyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz wielkim miłośnikiem szachów.
Ks. prałat Edward Poniewierski urodził się 9 września 1953 roku w Radomiu. W 1968 roku podjął dalszą naukę w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu - ówczesnej stolicy biskupiej diecezji, do której przynależał. Sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne rozpoczął w 1972 roku. Święcenia kapłańskie z rąk Sługi Bożego ks. Biskupa Piotra Gołębiowskiego, przyjął 3 czerwca 1978 r. w katedrze w Sandomierzu. Ukończył studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był wykładowcą teologii moralnej w Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Rok później zlecono mu odpowiedzialność za całą formację duchową kleryków, powierzając zadanie ojca duchownego seminarium. W 1988 roku biskup diecezjalny podjął trud budowy nowego seminarium duchownego w największym mieście diecezji, w Radomiu. Po roku od rozpoczęcia budowy, w dniu 9 września 1989 r., biskup polecił mu wraz z trzema najstarszymi rocznikami kleryków przeprowadzić się z Sandomierza do Radomia. Tu, kontynuując zlecone wcześniej zadania, przyszło mu uczestniczyć w organizowaniu właściwie nowej struktury seminaryjnej i przygotowaniu do poświęcenia seminarium przez Ojca św. Jana Pawła II w dniu 4 czerwca 1991 r. 7 marca 1991 r. został mianowany kanonikiem honorowym kapituły konkatedralnej w Radomiu. Po reorganizacji Kościoła w Polsce bullą papieską z 25 marca 1992 r., został inkardynowany do nowoutworzonej Diecezji Radomskiej. Przez kilka lat pełnił też posługę ojca duchownego kleru i diecezjalnego dyrektora Unii Apostolskiej kapłanów. Z dniem 5 sierpnia 1996 r. został mianowany proboszczem młodej parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. W sierpniu 1999 roku posługę pasterską w diecezji przejął nowy biskup diecezjalny, bp Jan Chrapek, który w dzień swego ingresu poprosił go, by podjął obowiązki kanclerza kurii diecezjalnej. Nominację otrzymał 4 września 1999 r. 29 Czerwca 2002 roku został proboszczem Parafii Katedralnej w Radomiu pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny i Dziekanem Dekanatu Radom Centrum, a 24 Czerwca 2004 roku otrzymał godność Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości Jana Pawła II zostając prałatem.