Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Piękno wydobyte z kamienia

poniedziałek, 21 września 2015 16:00 / Autor: Radosław Mizera
S. Sępkowska przy swojej rzeźbie
Radosław Mizera
Plener rzeźbiarski o tematyce franciszkańskiej odbywa się na terenie Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Mariówce koło Przysuchy. Uczestniczą w nim studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem rzeźbiarza Stanisława Lutostańskiego.
Wśród uczestników jest również siostra służka Urszula Sępkowska, absolwentka warszawskiej ASP. - Rzeźbię grupę ptaków, które słuchają św. Franciszka - mówi s. Stępkowska. - Moja przygoda ze sztuką zaczęła się w nowicjacie w Mariówce. Dzięki przychylności sióstr mogłam rozpocząć studia w tym kierunku. Z tym wiążę swoją przyszłość, zawsze w kontekście powołania zakonnego. W ten sposób wyrażam swoją wrażliwość. Można też powiedzieć, że swoją duchowość przekładam na wymiar artystyczny - mówiła siostra służka.

Łukasz Milewski, absolwent ASP specjalizuje się w tematyce religijnej, wykonuje m.in. kamienne figury nagrobne. - Jest ona mi bliska, bowiem mam dużo zamówień od prywatnych osób, które chcą mieć rzeźby świętych w swoich ogrodach - opowiada rzeźbiarz.

S. Barbara Pełszyńska jest lekarzem Dzieła Pomocy Chorym Promień w Mariówce. - Wszystkie rzeźby zostaną wystawione przed naszą placówką. Przy każdej z nich powstanie specjalne otoczenie. Np. jedna z prac zostanie wykorzystania przy fontannie - opowiada służka z Mariówki.

Stanisław Lutostański, który prowadzi plener to uznany artysta rzeźbiarz w Polsce i USA. Spod jego dłuta wyszła m.in. głowa Tadeusza Kościuszki, którą można oglądać w Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce. W 1995 roku podjął się wyrzeźbienia w granicie wiktoriańskiego anioła z uniesionymi do góry skrzydłami w Chillicothe w stanie Illinois. W swoim amerykańskim dorobku artysta ma osiem granitowych pomników. Najbardziej z nich znane to: pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku, czy Jana Pawla II w Amerykańskiej Częstochowie.