Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Martyrologia i sfera sacrum w TKCh

wtorek, 06 października 2015 22:55 / Autor: Weronika Chochoł
Martyrologia i sfera sacrum w TKCh
Weronika Chochoł
Ukazanie sfery sacrum poprzez rzeźbę i grafikę, a także przedstawienie książki opisującej losy sióstr zakonnych w obozach pracy w PRL-u. To tematy wtorkowego spotkania w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, które odbyło się w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.
Dwujęzyczną książkę „Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL” przedstawiła sama autorka - siostra Agata Mirek. Spotkanie z autorką nie było kwestią przypadku. Organizatorzy zapewniają, że kiedy myśleli w kontekście Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej o roku życia konsekrowanego to chcieli pokazać zgromadzenia zakonne w innym wymiarze. Zgromadzenia, które są obecne w historii narodów, w historii naszego kraju, które doświadczyły w ostatnim pięćdziesięcioleciu rzeczy, które można by określić mianem martyrologii. O losach sióstr zakonnych opowiadała podczas spotkania autorka książki:

Kolejnym punktem wtorkowego spotkania w ramach TKCh było otwarcie wystawy prac sióstr siostry Urszuli Sępkowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej oraz siostry Natanaeli Błażejczyk ze Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo. Siostry są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zarówno rzeźby jak i prace graficzne cieszyły się dużym zainteresowaniem gości. Jak powiedziała autorka rzeźb – siostra Urszula Sępkowska, prace mają ukazać sferę sacrum:

Wtorkowy wieczór miał zwrócić uwagę na wielkie dzieła artystyczne i naukowe,które powstają dzięki pracy i wrażliwości przedstawicieli życiakonsekrowanego w Polsce. Spotkanie uświetnili swoimi występami uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolbega.

W środę, 7 października, w kolejnym dniu TKCh na przybyłych do kościoła Matki Bożej Królowej Świata przy Grzybowskiej czeka wernisaż wystawy ikon Warsztatów Droga Ikony „Wierzę w Syna Bożego” oraz prezentacja prac radomskiej grupy piszących ikony oraz wernisaż wystawy „Tkaniny dwuosnowowe siostry Dominiki Bujnowskiej w Oratorium Św. Filipa Neri, ul. Grzybowska. Oba spotkania rozpoczną się o godz. 19, po Mszy Świętej.