Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Jubileusz KIK w Radomiu

niedziela, 06 grudnia 2015 17:23 / Autor: Radosław Mizera
Jubileusz KIK w Radomiu
Radosław Mizera
- Dziękujemy Bogu za ludzi, którzy służą szerzeniu Ewangelii - modlił się biskup Henryk Tomasik, który w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, przewodniczył 6 grudnia Mszy świętej w intencji członków Klubu Inteligencji Katolickiej. Tego dnia obchodzona była 35. rocznica powstania Klubu i 30. rocznica nadania Klubowi imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
- Dziękujemy Bogu za ludzi, którzy służą szerzeniu Ewangelii. Dokonuje się ono przez misję Kościoła. W tej wielkiej wspólnocie wiary są także ludzie świeccy na zasadzie apostolstwa. Dziękujemy za nich, bo odważnie wyznają wiarę, zaś w środowisku są wzorem człowieka i chrześcijanina - mówił biskup radomski.

Dalszej części homilii mówił, że Kluby Inteligencji Katolickiej były „czymś wyjątkowym w polskiej rzeczywistości”. Przypomniał, że w okresie międzywojennym istniały różne stowarzyszenia i wspólnoty, które miały na celu budowanie środowiska chrześcijańskiego. - Po wojnie to wszystko zniknęło, dopiero w 1956 roku mogło powstać pierwsze zorganizowane stowarzyszenie, które wyraźnie podkreślało swoją przynależność do Kościoła katolickiego. Powstały wówczas pierwsze Klubu Inteligencji Katolickiej. Po 1956 roku było to tak naprawdę jedyne stowarzyszenie skupiające świeckich, którzy mogli swobodnie wyznawać swoje przekonania i uczestniczyć w życiu społecznym. W tych wspólnotach dokonywała się formacja chrześcijańska - mówił biskup Tomasik.

Na koniec podkreślił, że po roku 1980 zaczęły powstawać kolejne stowarzyszenia, kiedy "odżyła idea zaangażowania ludzi świeckich w życie społeczne w duchu wiary". - Dzisiaj dziękujemy za radomski KIK, za troskę, by lepiej poznać, wyznać, kontemplować Chrystusa i dawać o Nim świadectwo - zakończył biskup radomski.

Jan Rejczak, prezes KIK w Radomiu uważa, że działalność stowarzyszenia jest dzisiaj niezwykle potrzebna. - Cechuje nas praca intelektualna i moralna dla kształtowania osobowości ludzkiej i wychowania człowieka świadomego obowiązków indywidualnych i społecznych - powiedział Jan Rejczak.

Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu powstał w 1981 r. w oparciu o grupy absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego, skupionych wokół ks. Jerzego Banaśkiewicza. Pierwszym prezesem Klubu był Jan Kurbiel, znany profesor matematyki radomskich szkół średnich a następnie mecenas Marian Grajewski.

Członkowie radomskiego KIK-u byli inicjatorami powołania Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej, który wyłonił pierwszych posłów i senatorów RP. Ponadto wielu członków Klubu objęło po wyborach funkcje społeczne i polityczne w administracji rządowej. M.in. wojewodą radomskim został Jan Rejczak.

Kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu jest ks. Edward Poniewierski. W chwili obecnej Klub liczy 52 członków.