DIECEZJA RADOMSKA
XVI-wieczny ołtarz z Szydłowca poświęcony
Pentaptyk, czyli wielopłaszczyznowy ołtarz poddawany był w ostatnich miesiącach renowacji. Dzieło pochodzi z XVI wieku. Późnogotycki poliptyk przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i sceny ewangeliczne. Umieszczony jest na północnej ścianie prezbiterium szydłowieckiej fary św. Zygmunta. Wykonany został w 1509 roku w warsztatach krakowskich.
Szydłowiecki Ołtarz Wniebowzięcia Maryi jest pentaptykiem, czyli ołtarzem zbudowanym w oparciu o szafę centralną z dwoma skrzydłami bocznymi i dwoma wewnętrznymi skrzydłami ruchomymi. Ma także wąską podstawę, zwaną predellą, świetnie ozdobioną malarstwem. Nie zachowało się jego zwieńczenie.
Ołtarz powstał w latach 1507-1510 we Flandrii, z fundacji Jakuba Szydłowieckiego, który zmarł w 1509 roku, burgrabiego krakowskiego i podskarbiego wielkiego koronnego. Naczelną ideą ołtarza jest Chwała Maryi. Południowa kaplica szydłowieckiego kościoła była przeznaczona już wtedy do kultu Matki Bożej.
Na deskach szydłowieckiego poliptyku jest namalowanych 18 obrazów. Po rozłożeniu ma wymiary 440 x 260 cm. W grupie świętych świadków Chrystusa, znajduje się także postać św. Szczepana, którego święto obchodzi Kościół katolicki 26 grudnia.
Ks. kanonik Adam Radzimirski, proboszcz parafii farnej w Szydłowcu:
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/13294-xvi-wieczny-oltarz-z-szydlowca-poswiecony#sigProGalleria73628723d4