DIECEZJA RADOMSKA
Ruszyła społeczna akcja odnowy kapliczek
Biskup radomski Henryk Tomasik wsparł społeczną akcję przywracania świetności kapliczkom w darze na 1050. rocznicę Chrztu Polski. Działania nie mają ograniczeń terytorialnych, a inicjatywa kierowana jest do lokalnych społeczności.
Biskup Tomasik powiedział, że polski krajobraz jest ubogacany przez wiele pięknych kapliczek, a niektóre z nich mają wspaniałą historię, przypominającą bardzo ważne wydarzenia z naszej historii, nie tylko religijne, ale i patriotyczne. - Polskie kapliczki są znakiem wiary Polaków, znakiem tego, że nasza kultura i historia jest przeniknięta duchem Ewangelii, tajemnicą Chrystusa i Matki Przenajświętszej. Dziękuję za akcję odnawiana kapliczek. To piękne działania, które wpisują się w 1050. rocznicę Chrztu Polski. Przeżywając dziękczynienie za ten sakrament, chcemy odnowić krzyże i kapliczki, będące znakiem naszej wiary i historii. - powiedział biskup Tomasik.
Paweł Puton był pierwszą osobą w Radomiu, która w 2009 roku dostała status społecznego opiekuna zabytków. Jako członek Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia dokonał inwentaryzacji radomskich kapliczek, figur i krzyży. - To niezwykle dobra inicjatywa. Pierwszy raz o niej słyszę, ale już mi się podoba. Okazja się doskonała, by zwrócić uwagę na kapliczki przydrożne, będące dziedzictwem naszej wiary i historii. Są one pomnikami pobożności naszych przodków - powiedział Paweł Puton, który jest autorem wielu publikacji dotyczących renowacji starych kapliczek i krzyży przydrożnych. Jest także autorem wystawy fotograficznej o kapliczkach przydrożnych, która była prezentowana w ubiegłym roku w Muzeum Wsi Radomskiej.
Inicjatorem społecznej akcji, której celem jest odnawiana kapliczek z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski jest Jan Bąk z Zielonki. Zwrócił się do ludzi dobrej woli, by w swoim najbliższym otoczeniu odnaleźli zapomniane kapliczki, krzyże, figury świętych związane z chrześcijaństwem. Zaproponował, by w miarę dostępnych możliwości organizować się w grupy, które zajmą się renowacją tych zapomnianych obiektów, dla zachowania ich dla potomnych. Informacje na temat akcji oraz dane kontaktowe, na które można składać zgłoszenia można znaleźć na: miedniewicenoc.com.