Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Odszedł Pasterz nasz...

piątek, 25 marca 2016 16:44 / Autor: Weronika Chochoł
Odszedł Pasterz nasz...
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł
- Bóg jest z nami, w naszym cierpieniu, w naszych bólach i doświadczeniach - zwrócił się do wiernych ks. bp Adam Odzimek podczas Uroczystości Wielkiego Piątku w radomskiej katedrze.

Wielki Piątek to jedyny dzień w Roku Kościelnym, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Wierni spotykają się na Liturgii Męki Pańskiej.

W radomskiej katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny, Uroczystościom Wielkiego Piątku przewodniczył ks. bp Adam Odzimek.

Liturgię rozpoczęła procesja w ciszy i upadek kapłana na twarz, symbolizujący ukorzenie się człowieka przed Tajemnicą Krzyża. Następnie przy obanżonym ołtarzu - bez krzyża, świeczników i obrusów sprawowana była Liturgia Słowa. Wierni wsłuchali się w relację Męki Pańskiej spisanej przez św. Jana. Homilię wygłosił ks. bp Adam Odzimek, który przypomniał wiernym, że krzyż potrzebny jest każdemu człowiekowi, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajduje. Zaznaczył także, jak wielką moc ma miłość Chrystusa:

Po homilii, jak w każdy Wielki Piątek nastąpiła niecodzienna, mocno rozbudowana modlitwa powszechna. Wierni modlili się nie tylko za papieża i siebie samych, ale również za osoby niewierzące w Boga, w Chrystusa, czy za tych, którzy sprawują władzę:

Kolejną, a za razem centralną częścią Uroczystości Wielkiego Piątku było ukazanie i adoracja krzyża. W tym momencie liturgii kapłan odsłonił zakryty do tej pory krzyż i zwrócił się do wiernych słowami: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata". Na te słowa wierni odpowiedzieli "Pójdźmy z pokłonem". Po tych słowach nastąpił moment adoracji. Kapłan, duchowieństwo i wierni poprzez ucałowanie okazali krzyżowi cześć:

 Po adoracji krzyża wierni przyjęli Komunię Świętą. Hostia z ciemnicy przeniesiona została na pokryty już obrusem ołtarz.

Ostatnim punktem Wielkopiątkowego nabożeństwa było przeniesienie Hostii Świętej w monstrancji do Grobu Pańskiego. Przez całą noc, jak i całą Wielką Sobotę wierni mogą czuwać i modlić się przy Grobie Pańskim.

Wielka Sobota to kolejny dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia wierni mogą czuwać przy Grobie Pańskim. Również w Wielką Sobotę święcone są pokarmy na wielkanocny stół. Wieczorem bądź w nocy odprawiana jest Wigilia Paschalna, przynależąca już z natury do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jest ona nocnym czuwaniem na cześć Pana, nawiązującym do wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej, szczególnie zaś dla chrześcijan - do nocy zmartwychwstania Chrystusa. Ma ona uświadomić nam, że jest to największe wydarzenie nie tylko w czasie świąt paschalnych, ale w całej historii ludzkości.

Całego kazania ks. bpa Adama Odzimka wysłuchać można tutaj: