Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: bł. Salomea, dziewica
Dziś jest: Wtorek, 19 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Błogosławiona na radomskim Idalinie

piątek, 01 kwietnia 2016 21:08 / Autor: Radosław Mizera
ks. Zbigniew Niemirski-GN
Radosław Mizera
Młodość może być szlachetna, bohaterska, odważna i święta! - mówił biskup Piotr Turzyński, który wieczorem 1 kwietnia celebrował Mszę świętą w kościele św. Stefana na radomskim Idalinie. W trakcie uroczystości zostały wprowadzone relikwie bł. Karoliny Kózkówny. Kościół ma być sanktuarium polskich świętych i błogosławionych. Świątynię zbudowano jako wotum wdzięczności za życie i posługę Prymasa Tysiąclecia kar. Stefana Wyszyńskiego.

W homilii bp Turzyński mówił, że bł. Karolina okazała wielkie męstwo. - Broniła swojej czystości i godności. Nie poszła na żaden kompromis. Była silna wiarą i wierna zasadom - mówił biskup pomocniczy diecezji radomskiej. - Dzisiaj oddajemy część Bogu, bo otrzymujemy do wspólnoty parafialnej niezwykłego świadka. Bł. Karolina była dobrą dziewczyną. Modliła się. Pomagała rodzeństwu. Potrafiła ciężko pracować. Miała swoje pragnienia i ambicje. Mówiła małym dzieciom o Jezusie Chrystusie. Miała to coś w sobie - mówił dalej bp Turzyński.

Proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski powiedział, że współczesny świat potrzebuje wzorców do naśladowania. - Bł. Karolina to nie tylko wzór dla młodych w kształtowaniu czystości i pięknej miłości, ale przykład ewangelizacji. To była osoba, która potrafiła gromadzić wokół siebie dzieci i opowiadać o Chrystusie. To przykład męstwa i odwagi - powiedział ks. Jędrzejewski.

Z kolei ks. Leszek Domagała, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży poinformował, że od 5 lat stowarzyszenie prowadzi peregrynację relikwii bł. Karoliny Kózkównej. - Do tej pory relikwie przebywały w 77 parafiach diecezji radomskiej. Cieszymy, że w parafii na radomskim Idalinie relikwie naszej patronki na stałe zostaną umieszczone w panteonie polskich świętych i błogosławionych - powiedział ks. Domagała.

W prezbiterium kościoła św. Stefana od kilku lat umieszczane są relikwie polskich świętych i błogosławionych. Relikwie są kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia swoistego "Ołtarza Ojczyzny". W centralnej części prezbiterium umieszczono tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

Karolina Kózkówna została zamordowana, jako 16-latka 18 listopada 1914 r., broniąc się przed zgwałceniem przez rosyjskiego żołnierza. Zmarła na skutek wykrwawienia, spowodowanego przecięciem szablą arterii szyjnej. Ciało Karoliny odnaleziono dopiero 4 grudnia. W pogrzebie, który odbył się 6 grudnia wzięło udział około 3 tys. osób. Zmarłą otoczył kult świętości i męczeństwa.

Do grobu błogosławionej przybywają tłumy pielgrzymów. Sanktuarium w Zabawie jest najczęściej odwiedzane 10. i 18. dnia każdego miesiąca. Pierwszy z tych dni to pamiątka beatyfikacji 10 czerwca 1987 r., gdy Jan Paweł II odprawił w Tarnowie Mszę św., podczas której ogłosił Karolinę błogosławioną.

Bł. Karolina Kózkówna jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.