Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Tłumy wiernych w Orszakach Trzech Króli

poniedziałek, 06 stycznia 2014 14:48 / Autor: Radosław Mizera
radomnews.pl
Radosław Mizera

Prawie 20 tysięcy osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł dzisiaj ulicami Radomia. Podobne marsze odbyły się również w innych miastach diecezji radomskiej: w Pionkach, Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej. W tym ostatnim mieście uczestniczyło w nim 3 tys. wiernych.

Mieszkańcy miasta, którzy uroczystość Objawienia Pańskiego spędzili w centrum miasta, mieli okazję obejrzeć przygotowane przez młodych radomian scenki bożonarodzeniowe, wspólnie kolędować, a na końcu pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Pod wrażeniem ilości osób uczestniczących w orszaku był biskup Henryk Tomasik. - Patrzymy na wielką rzeszę osób uczestniczących w tym orszaku i mówimy, że to wydarzenie ma kilka wymiarów. Pokazuje, jak może tworzyć się tradycja w oparciu o ważne wydarzenie religijne. Jest to także promocja rodzin, są tutaj rodzice ze swoimi dziećmi. To wspaniały moment wspólnego przeżywania tego wydarzenia religijnego. To z całą pewnością piękna promocja rodziny - powiedział biskup Tomasik, który uczestniczył w orszaku mimo silnego przeziębienia.
W podobnym tonie wypowiedział się również prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. - To wielka manifestacja naszej wiary i tradycji. Kilkanaście tysięcy osób, które tutaj przyszły potwierdza, że ten orszak to promocja rodziny, przywiązania do tradycji, ale i czas wspaniałej zabawy - powiedział prezydent miasta.
W orszaku uczestniczyli m.in. Grzegorz Bijak z żoną Anną i córką Alicją. - Nareszcie coś się dzieje wspólnego, wreszcie widać jedność tego miasta - powiedział pan Grzegorz, zaś jego córka wyraziła radość, że mogła przeżywać ten dzień w gronie rodzinnym.
Wśród uczestników orszaku spotkaliśmy również posła Zbigniewa Kuźmiuka. - To manifestacja wiary chrześcijańskiej. Te masy ludzi w tym marszu to również reakcja na to, co się dzieje w kraju. Te wszystkie sugestie, które mówią, abyśmy do swojej wiary nie przyznawali się publicznie - powiedział poseł Kuźmiuk.
Organizator orszaku ks. Gabriel Marciniak, kapelan Rady Rycerzy Kolumba był zaskoczony ilością osób, które wzięły udział w marszu. - Pogoda zrobiła swoje z pewnością, ale cieszy obecność dzieci i ich rodziców. Chcemy przeżywać w ten sposób uroczystość Objawienia Pańskiego - mówił ks. Marciniak.
Trasa wiodła od kościoła farnego do gmachu urzędu miejskiego. Tam ustawiono szopkę i na zakończenie orszaku wszyscy radomianie złożyli pokłon złożonemu w niej Jezusowi. Uczestnicy orszaku otrzymali tradycyjnie śpiewniki z tekstami kolęd oraz korony. Orszak zatrzymywał się w 6 miejscach, gdzie odegrane zostały sceny związane z Bożym Narodzeniem przygotowane przez dzieci i młodzież z radomskich szkół. Orszak w Radomiu, pod hasłem: "Tobie, Królu i Panie, kłaniają się radomianie", poprowadzili Trzej Królowie w asyście ułanów.

Podobne marsze odbyły się również w innych miastach diecezji radomskiej: w Pionkach, Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej. W tym ostatnim mieście orszak przeszedł po raz pierwszy. Trasa  barwnego korowodu prowadziła z kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP do Ostrej Bramy. Uczestniczyło w nim ok. 3 tys. osób w kolorowych koronach. Dzieci ze szkół podstawowych reprezentowały poszczególne kontynenty, podkreślając misyjny wymiar tego święta. Podczas orszaku odgrywane były sceny: „zwiastowania”, „u Heroda” oraz „pokłon Trzech Mędrców”. Przemarszowi towarzyszył wspólny śpiew kolęd. Uroczystość uświetniła obecność Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego i kapeli „Świętokrzyskie Scyzoryki” z Bliżyna. - Mamy nadzieję, że w ten sposób rozpoczęliśmy nową tradycję w naszym mieście - powiedziała Agnieszka Polak z biura prasowego skarżyskiego sanktuarium maryjnego.